Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mamy polskiego astronautę w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sukces polskiej nauki i perspektywa na przyszłość

Facebook Twitter

To wielki dzień dla polskiej nauki. Po niemal 45 latach, kiedy Polak Mirosław Hermaszewski poleciał poza Ziemię, wracamy do czołówki naukowców eksplorujących wszechświat. Dziś w Paryżu ogłoszono 17 młodych astronautów, którzy pracować będą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nieliczni będą mieli zaszczyt brania udziału w misji Artemis 3, czyli załogowym locie na Księżyc. Ten zaplanowany jest na 2025 rok. Wśród wybranych jest Polak Sławosz Uznański.

Fot. youtube.com/EuropeanSpaceAgency

Europejska Agencja Kosmiczna dziś spośród ponad 22 000 chętnych z całej Europy wybrała 17 osób- kobiet i mężczyzn, którzy pracować będą w kosmosie. Na liście rezerwowej znalazł się także Polak Sławosz Uznański, a to oznacza, że jeżeli tylko program ESA będzie rozszerzany, bądź wystąpią jakieś zdarzenia szczególne, Sławosz także będzie brany pod uwagę.

Sławosz Uznański:  Proces rekrutacyjny był dosyć długi i w miarę wyczerpujący, ale też bardzo ekscytujący. Składał się z wielu etapów

-mówił tuż po ogłoszeniu wyników naukowiec Sławosz Uznański.

Fot. EuropeanSpaceAgency

To wielki dzień dla Polskiej Agencji Kosmicznej- stwierdził jej prezes prof. Grzegorz Wrochna:

Grzegorz Wrochna: To wielki dzień [..] mamy nowego polskiego astronautę, który wprawdzie jest astronautą rezerwowym ,ale to oznacza, że jeżeli tylko pojawią się możliwości rozszerzenia programów Europejskiej Agencji Kosmicznej, będzie mógł polecieć na orbitę okołoziemską, a może nawet do Księżyca.

Polska Agencja kosmiczna zamierza wykorzystać szansę, jaką dostała:

Grzegorz Wrochna: Ze swojej strony mogę zadeklarować, że Polska Agencja Kosmiczna będzie bardzo intensywnie pracowała nad tym, żeby pomysł takiej misji, w której nasz astronauta byłyby niezbędny- powstał. Żebyśmy opracowali takie eksperymenty, takie zadania, które moglibyśmy zaproponować Europejskiej Agencji Kosmicznej, żeby rzeczywiście nasz astronauta mógłby polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną i te eksperymenty przeprowadzać.

Zobacz całą konferencję prasową z astronautą Słąwoszem Uznańskim i prezesem Polskiej Agnecji Kosmicznej prof. Grzegorzem Wrochna.

Ogłoszenie wyników przez dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej Josefa Aschbachera można było śledzić na żywo:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024