Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mamy najniższe bezrobocie w kraju od 32 lat. Kolejek w PUP przy Szymanowskiego nie ma już od dawna

Facebook Twitter

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane. Bezrobocie w czerwcu spadło o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z majem i wynosi teraz 4,9 proc.

Taka tendencja widoczna jest też w Częstochowie

– mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w naszym mieście Piotr Urbaniak.

Piotr Urbaniak: Z tego co obserwujemy w statystykach Urzędu Pracy w Częstochowie, zdecydowanie bezrobocie nam spada. Z miesiąca na miesiąc o 300 bezrobotnych mniej, przy skali około 6000 bezrobotnych na chwilę obecną, to jest już sporo. Jeżeli chodzi o stopę bezrobocia miasto Częstochowa plasuje się poniżej, czyli 3,5% stopy bezrobocia. Powiat częstochowski trochę gorzej – 6,4%, ale to i tak w skali ostatnich miesięcy, lat zmniejszona stopa bezrobocia.

W tej chwili w Urzędzie Pracy w Częstochowie zarejestrowanych jest 6009 osób. Jak zauważa Piotr Urbaniak, ta liczba z miesiąca na miesiąc nadal spada:

Piotr Urbaniak: Mamy bardzo mocną branżę Automotive w Częstochowie i tutaj oferty są cały czas stałe, powielają się z miesiąca na miesiąc. Można by powiedzieć, że branża budowlana, natomiast ona też jest dość stała. Zdziwiłem się sprawdzając oferty z branży budowlanej. I w zimę, i w lecie jest ich porównywalna ilość, są na stałym poziomie. Mówimy tu też o kwestii rolnictwa, prac sezonowych w rolnictwie, ale to też jest oferta powielająca się z roku na rok.

Znalezienie pracy nie jest w tym momencie trudne

– mówi w rozmowie z Katarzyną Ficą, dyrektor częstochowskiego pośredniaka.

Piotr Urbaniak: Jeżeli ktoś chce znaleźć pracę, to w momencie, gdy przyjdzie, zarejestruje się bądź jako osoba bezrobotna bądź jako poszukująca pracy, myślę, że taką ofertę będziemy w stanie przedstawić.

– podkreśla Piotr Urbaniak. A jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:

Z szacunków Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce jest o ponad połowę niższe niż średnia dla całej Unii. Spośród krajów UE jedynie w Czechach notowany jest niższy poziom bezrobocia niż w Polsce

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024