Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mammograficzne badania w regionie

Facebook Twitter

Lelów, Blachownia, Kłomnice, Mykanów, Koniecpol, Mstów i Dąbrowa Zielona. takie są przystanki mammobusy, który w lipcu będzie w powiecie częstochowskim. To bezpłatne badania w ramach programu profilaktycznego raka piersi dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

To grupa najbardziej narażona na ryzyko zachorowania. Mammografia, polegająca na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich, pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian, które nie dają jeszcze objawów. Pierwszy przystanek mammobusu 12 lipca, przy Urzędzie Gminy w Lelowie. Pamiętajcie, ze trzeba przynieść zdjęcia z poprzedniej mammografii.

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

· w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

· lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się w miejscowości:

Lelów – 12 lipca 2018 przy Urzędzie Gminy, ul. Szczekocińska 18
Blachownia – 12, 13 lipca 2018 przy Urzędzie Miasta, ul. Sienkiewicza
Kłomnice – 13 lipca 2018 przy Urzędzie Gminy, ul. Strażacka 20
Mykanów – 17 lipca 2018 przy Urzędzie Gminy, ul. Samorządowa 1
Koniecpol – 17 lipca 2018 przy Ośrodku Zdrowia, ul. Armii Krajowej 2
Mstów – 18 lipca 2018 przy Urzędzie Gminy, ul. 16 Stycznia 14
Dąbrowa Zielona – 18 lipca 2018 przy Ośrodku Zdrowia, ul. Kościuszki 47

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2444 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.
Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj