Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mały ruch na rynku pracy obserwuje PUP, mimo odmrażania całej branży gastronomicznej

Facebook Twitter

Mimo stopniowego odmrażania gospodarki, na razie próżno szukać większej liczby ofert pracy w częstochowskim pośredniaku. Urzędników najbardziej dziwi fakt, że po otworzeniu gastronomii, nie poszukuje się pracowników dla tej branży.

Zarówno na stanowisko: kucharz, pomoc kuchenna, barman czy kelner, ofert brakuje:

Nie obserwujemy na chwilę obecną takiego trendu. Rzeczywiście tych ofert trochę przybyło, ale to nie jest jakiś drastyczny wzrost. Natomiast jeżeli można by się skupić na branży gastronomicznej, która jest w tej chwili odmrażana i bardzo mocno ucierpiała ze względu na pandemię, to z naszej statystyki i obserwacji wynika, że stan na dzień dzisiejszy jest taki, że w dyspozycji urzędu jest jedna oferta na stanowisko kucharza i wykonywanie tej pracy jest nad morzem, jak również jedna oferta sezonowa na pracę pomocy kuchennej w tej samej miejscowości nadmorskiej

– tłumaczy Piotr Urbaniak – dyrektor PUP w Częstochowie. Po bezruchu w tej dziedzinie na rynku pracy, można przypuszczać, że wielu pracowników gastronomii postanowiło się przebranżowić:

Nie mamy w tej chwili ofert na stanowisko kelnera, barmana, baristy, Pizzermana. Jest to pewnie związane z tym, że te osoby odeszły z zawodu, bo z informacji doradców klienta wynika, że głównie kucharze przebranżowili się. Stracili pracę, nie mieli możliwości pracy w swoim zawodzie, więc poszli do innych miejsc pracy. Sytuacja jest taka, że lokale, które się otwierają będą szybko chciały zdobyć pracowników – być może nie za pomocą urzędu, ale będą się kontaktowały z tymi pracownikami, z którymi pracowali bądź szukali za pomocą portali społecznościowych.

Powoli kończy się rok akademicki i zbliża czas na letnie, typowo wakacyjne oferty. Dlatego w Powiatowym Urzędzie Pracy pytaliśmy czy jest więcej ofert prac sezonowych dla studentów?

Jeszcze na chwilę obecną nie obserwujemy tego trendu. Rok akademicki się za chwile skończy. Natomiast jeżeli będą, to branże gastronomiczna, hotelarska, to studenci będą się kontaktowali z pracodawcami, a pracodawcy będą się kontaktowali ze studentami. Pamiętajmy, że w Polsce funkcjonuje sieć Biur Karier, które są częścią publicznych służb zatrudnienia i można bezpośrednio na uczelni wyższej taką ofertę pracy złożyć

– informował również młodych ludzi Piotr Urbaniak z częstochowskiego Urzędu Pracy przy ul. Szymanowskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022