Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Magdalena Snarska – WYTCHNIENIA. Wernisaż wystawy malarstwa w Częstochowie

Facebook Twitter

W piątek 24 marca o godzinie 18.30 w częstochowskim salonie Goldenmark przy alei Najświętszej Maryi Panny 24 rozpocznie się wernisaż wystawy Magdaleny Snarskiej WYTCHNIENIA. – Moje cykle malarskie buduję, podążając ścieżką pogłębiania zjawisk fundamentalnie związanych z pejzażem – podkreśla artystka.

Magdalena Snarska uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Jest autorką 23 wystaw indywidualnych oraz uczestniczką ponad stu dwudziestu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Była wielokrotnie nagradzana w konkursach malarskich i rysunkowych, a jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach muzealnych i prywatnych, m.in. w kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie.

Najważniejszą cechą mojej postawy twórczej jest poszukiwanie harmonii i piękna w uproszczonej, geometryzującej kompozycji i wysublimowanej kolorystyce. Moje cykle malarskie buduję, podążając ścieżką pogłębiania zjawisk fundamentalnie związanych z pejzażem. Harmonię obrazów tworzą relacje geometryzujących form, pulsującego światłem koloru i subtelnie drgającej materii. U źródeł gam kolorystycznych leży niezmiennie pamięć sugestywnych doznań zmysłowych, scalonych z osobistym doświadczeniem duchowym. Bodźcem zapisu obrazu w pamięci jest zawsze zachwyt

–  opowiada Magdalena Snarska.

Od roku 2016 artystka bierze udział w wystawach, konferencjach i projektach międzynarodowego ruchu artystycznego Discursive Geometry. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Artystycznego Geometria Dyskursywna. Od 35 lat tworzy, jednocześnie pracując dydaktycznie i naukowo na macierzystej uczelni – Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

Magdalena Snarska – WYTCHNIENIA

Dr Katarzyna Sadrak – kurator wystawy WYTCHNIENIA podkreśla, że istotną cechą postawy twórczej artystki jest dążenie do Piękna, którego malarka szuka w wysublimowanej barwie i w abstrakcyjnej formie pejzażu.

Artystka od wielu lat zgłębia technikę olejną. Mistrzowsko komponuje obszary wibrujących warstw koloru, nakładanych na siebie i przenikających się subtelnie. Dzięki technice laserunkowej osiąga wrażenie przestrzeni, która w odpowiednim oświetleniu wychodzi poza obraz. Dla Magdaleny Snarskiej Światło – obecne pomiędzy warstwami kolorów – ma rangę sacrum, a obraz staje się portalem prowadzącym do przeżycia mistycznego

– wyjaśnia dr Katarzyna Sadrak.

Świetliste linie o różnym natężeniu przypominają niekończący się cykl wschodów i zachodów Słońca. Linia staje się nie tylko śladem punktu w bezustannym ruchu czy zapisem fali światła, ale i odbiciem tego, czego nie można zobaczyć. Optyczne działanie barw i kształtów pobudza umysł do rozmyślania nad pojęciem nieskończoności i wieczności. Przedstawienie wizualne wykracza poza racjonalność doświadczeń i tworzy wizję, która dzięki temu, że opiera się na abstrakcyjnej formie, pozostaje prawdziwą i atrakcyjną w wymowie

– dodaje dr Sadrak.

Wystawę Magdaleny Snarskiej WYTCHNIENIA patronatem objął Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz stowarzyszenie Discursive Geometry. Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Jura.

Ekspozycję można będzie oglądać od 24 marca do 5 maja 2023 roku w salonie Goldenmark przy alei Najświętszej Maryi Panny 24 w Częstochowie.

W piątek 24 marca o godzinie 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024