Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mafia wyłudzająca vat przed sądem

Facebook Twitter

Jest akt oskarżenia przeciwko 9 osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Grupa działała w okresie od lutego 2016 r. do września 2017 r. na terenie Polski, Czech oraz Bułgarii i Chorwacji. Odpowie przed Sądem Okręgowym w Częstochowie.

W celu uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT wykorzystano podmioty o statusie znikającego podatnika oraz bufora i brokera, a także podmioty zagraniczne zarządzane przez obywateli polskich. Pierwszy w łańcuchu transakcji podmiot tzw. znikający podatnik po wprowadzeniu towarów na rynek polski nie odprowadzał należnego z tytułu dalszej sprzedaży towaru podatku VAT. Ostatni z funkcjonujących w łańcuchu transakcji polskich podmiotów sprzedając towar do innego państwa członkowskiego UE odliczał nieuiszczony przez pierwszy z podmiotów podatek VAT.

Z ustaleń śledztwa wynika, że towar w postaci produktów przemysłowych tj. granulatu bralenu nie był przedmiotem wykazywanych transakcji handlowych. W celu uwiarygodnienia tych transakcji wykorzystywano podobnie wyglądające odpady z produkcji tworzyw sztucznych. W przypadku produktów spożywczych ustalenia śledztwa wskazują, iż towary takie jak kawa, napoje czy słodycze były przedmiotem transakcji karuzelowych. Po ich sprzedaży do państw członkowskich Unii Europejskiej ponownie były wprowadzane na rynek polski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj