Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Lwowska grafika przeciw wojnie”: Wystawa i koncert w środę w Ratuszu

Facebook Twitter

"Lwowska grafika przeciw wojnie". To tytuł wystawy przygotowanej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Otwarciu wystawy kilkudziesięciu grafik będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu pianistki, która przed wojną uciekła z Charkowa. Wernisaż w Ratuszu dziś (24.08.) o godzinie 17:00.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Częstochowie, Światowy Dzień Turystyki w Częstochowie

Wystawa skupia się na twórczości profesjonalnych graficzek i grafików związanych z tym miastem, a rozpoznawalnych nie tylko na Ukrainie. Prezentowane w Ratuszu prace można podzielić na dwie kategorie – te powstałe przed rosyjską agresją i po niej. Znajdziemy więc i odniesienia do bogactwa kulturowego przedwojennej Ukrainy i reakcje na wydarzenia wojenne.

Autorki i autorzy prac to: Ihor Bilykiwskyj, Mychajło Drimajło, Ostap Honczar, Serhij Iwanow, Ihor Kolisnyk, Oleksandr Korovaj, Oleksi Kosatyj, Bohdan Łokatyr, Serhij Michnowśkyj, Weronika Mychałyk, Mykoła Opanaszczuk, Ivan Ostafijczuk, Bohdan Pikułyćkyj, Marija Placko, Anna Wojtiuk, Marharyta Żurunowa.

Z ekspozycją korespondować ma program muzyczny artystki z Charkowa, która schronienie przed wojną znalazła właśnie w Częstochowie. Ludmyla Kosteretska – pianistka, kompozytorka – ukończyła najpierw z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Lewa Rewuckiego w Czernihowie, a potem Muzyczne Konserwatorium im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. Jeszcze na początku tego roku, przed rosyjską napaścią, pracowała w Charkowie jako nauczycielka fortepianu i akompaniatorka. Jej wychowankowie odnosili sukcesy nawet na konkursach międzynarodowych – w Nowym Jorku czy Paryżu.

Wernisaż ma być też sposobem na świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy – przypadającego właśnie 24 sierpnia i będącego rocznicą przełomowego dla tego kraju momentu z 1991 roku. Warto zaznaczyć, że Polska – obok Kanady – była pierwszym państwem, które uznało Deklarację Niepodległości Ukrainy przyjętą przez tamtejszy parlament w sierpniu 31 lat temu. W Częstochowie z kolei w latach 20. poprzedniego wieku przebywał rząd Semena Petlury. Przywódca ten w kwietniu 1920 roku zawarł sojusz z Polską i od polsko-ukraińskiej ofensywy na Kijów aż do zawieszenia broni w wojnie z Bolszewikami był jedyną uznawaną międzynarodowo głową państwa ukraińskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się w Ratuszu – obiekcie Muzeum Częstochowskiego – przy alei Najświętszej Maryi Panny 45 w środę, 24 sierpnia, o godz. 17.

Organizacją wystawy zajmuje się kilka podmiotów – Muzeum Częstochowskie, Lwowski Pałac Sztuki, Art Respect Foudation i Grupa artystyczna ATINA; partnerami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Stowarzyszenie Yes, I can oraz Ukraińska Akademia Drukarstwa we Lwowie.

Na podst. informacji Muzeum Częstochowskiego i pozostałych organizatorów

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj