StartKultura

Lutoslawski Youth Orchestra zagra w poniedziałek (31.08.) w Częstochowie

Jako solista zagra skrzypek Kamil Staniczek. W programie melomani posłuchają koncertu skrzypcowego Mendelssohna czy 9. symfonii  Dvořáka. Lutoslawski Youth Orchestra zaprezentuje również utwór skomponowany specjalnie na okazję trasy koncertowej 2015. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Cytat z materiałów prasowych:

„Częstochowa znalazła się – obok Bydgoszczy, Poznania, Płocka, Lublina i Lusławic – na trasie koncertowej niezwykłego zespołu. Powołano go specjalnie z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, a miały w tym udział Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jeunesses Musicales – największa międzynarodowa organizacja zajmująca się rozwojem młodych ludzi poprzez muzykę. Działa od 1945 r. i ma placówki w prawie 80 krajach świata, także w Polsce. Jej przedstawiciele co roku szukają najzdolniejszych młodych wykonawców. Potem we współpracy ze słynną londyńską Philharmonia Orchestra i Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego JM tworzy orkiestrę symfoniczną z uczniów mających od 14 do 18 lat – po to, by zdobywali w niej profesjonalne umiejętności, uczyli się kreatywności i pracy w grupie, by uczestniczyli w projektach artystycznych o randze międzynarodowej i takim zasięgu.

W 2015 r. powstała w ten sposób Lutoslawski Youth Orchestra. Projekt ma konkretne cele, m.in. warsztaty improwizacji i kompozycji, zajęcia z muzykami Philharmonia Orchestra na letnim obozie muzycznym w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i wreszcie trasę koncertową.

W Filharmonii Częstochowskiej 31 sierpnia zespołem dyrygował będzie Adrián Varela. Solistą koncertu jest skrzypek Kamil Staniczek. W programie mają Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Mendelssohna, Symfonię nr 9 „Z Nowego Świata” Antonina Dvoráka i utwór „LYO 2015″ skomponowany specjalnie na tegoroczną trasę.” /www.filharmonia.com.pl/

Zostaw komentarz