Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lotniska puste, ale turystyka ma się lepiej

Facebook Twitter

Ponad 90% mniej pasażerów na lotnisku w Pyrzowicach w styczniu 2021, w stosunku do roku ubiegłego. W ruchu czarterowym odnotowano 11,5 tys. pasażerów, to jest o ponad 75% mniej niż w pierwszym miesiącu 2020 roku. Liczba odlotów spadła do 45 tygodniowo. Przed rokiem było to 270. Takie są statystyki.

fot. ysn Benz/ Pixabay

Opustoszałe lotniska to bardzo przygnębiający widok, komentuje w Radiu Jura Andrzej Kaźmierczak właściciel kilku multi-agencji turystycznych w naszym regionie:

W okresie pandemii podróżowałem i to dość mocno, żeby oglądać, podpatrywać jak to wygląda w różnych krajach, więc byłem w Hiszpanii, we Francji, w Tunezji i powiem tak, to wszystko, jak to wygląda, jak wygląda świat w tym momencie i te lotniska puste to jest naprawdę bardzo przykre i po prostu łza się w oku kręci, kiedy obserwujemy i porównujemy okresy, kiedy tam bylismy, kiedy była normalność, gdzie była masa ludzi, masa turystów, podróżujących a teraz są po prostu na lotniskach pustki. Jest nam strasznie przykro z tego powodu, że dożyliśmy takich czasów. 

Bardzo powoli, ale jednak widać że branża turystyczna powoli się odmraża. Wraca zainteresowanie dalekimi kierunkami:

Klienci, którzy mają niższy budżet do wydania decydują się na kierunek głównie Egipt a ci, którzy mają trochę bardziej zasobny portfel decydują się na takie kierunki egzotyczne ja Dominikana, która wita swoich turystów bez wymaganych testów. Kierunkiem kolejnym jest Meksyk, Zanzibar, ale już w tym momencie powoli startują sprzedaże na kierunki takie jak Emiraty Arabskie, Malediwy nawet, ale tam są wymagane testy, podobnie jest z Kenią, gdzie klienci nasi nawet obecnie przebywają, ale muszą przed podróżą, na 72 godz. najpóźniej wykonać test.

Egipt, Zanzibar, Kenia czy Meksyk- to kierunki, do których spragnieni słońca turyści mogą wybrać się już teraz. Klienci coraz częściej dopytują też o oferty wakacyjne. To nadal nie będą jednak „normalne” wakacje:

Lato 2021 podzieli się na takie dwie grupy – jedni skorzystają z krajowych wyjazdów – w polskie góry, nad morze oraz Mazury, ale już obserwujemy trendy takie, że Ci klienci, którzy są zainteresowani dojazdami własnymi, właśnie już w tym momencie zakupują oferty Chorwacji, okolicznych krajów, nawet Słowacji, bo każdy jest bardzo mocno spragniony tych podróży, ale te wakacje na pewno jeszcze będą pod znakiem obostrzeń.

– jak mówi Andrzej Kaźmierczak: kolejną grupą są też klienci, którzy mają do zrealizowania zaległe niewykorzystane wcześniej vouchery. Te osoby już dopytują o wczasy w Turcji, Grecji czy Bułgarii. Zainteresowanie ofertami widać już od połowy stycznia.
W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o pomyśle wprowadzenia paszportów covidowych. Od marca na przetestowanie aplikacji Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) zgłosiło się już ponad 20 przewoźników. Aplikacja miałaby zawierać szczegółowe informacje na temat testów czy szczepień pasażera.. Jak do tego pomysłu podchodzą turyści z naszego regionu?

Klienci, którzy są już mocno przyzwyczajeni do podróży zagranicznych, którzy odwiedzili już dużo krajów czy to egzotycznych, czy tutaj pobliskich kierunków, dl anich jest to taka pewna normalność. Po prostu trudno, trzeba będzie posiadać taki paszport, to go będą posiadać i nie podchodzą do tego negatywnie. Oczywiście jest jakieś grono klientów w naszym portfelu naszych salonów, które sceptycznie jeszcze patrzy na szczepienia, ale raczej jest to mniejszość, jak tu rozmawiamy na bieżąco z naszymi klientami, więc większość naszych klientów chce się zaszczepić i jak będą wymagane paszporty to chcą je mieć, aby móc podróżować po świecie

– z Andrzejem Kaźmierczakiem właścicielem multi-agencji turystycznych w Poczesnej, Myszkowie, Żorach i Gliwicach rozmawiała Katarzyna Fica.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj