Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lokale, w tym kawiarnia Fundacji Oczami Brata, zamieniły się w magazyny pomocy rzeczowej

Facebook Twitter

W ciągu kilku dni lokale częstochowskiej Fundacji Oczami Brata wypełniły się rzeczową pomocą dla walczących Ukraińców. Po ogłoszonym apelu, tuż po wybuchu konfliktu w ubiegłym tygodniu, nasi mieszkańcy ruszyli z darami.

Potrzeba jest bardzo duża, nie mogliśmy zareagować w inny sposób. Kawiarnia przez cały weekend przeradzała się w jeden wielki magazyn, gdzie wszyscy ludzie, którzy chcą pomóc, przynoszą środki ochrony osobistej, środki higieniczne, pampersy, różnego rodzaju rzeczy dla dzieci, dla dorosłych i przede wszystkim wszystkie rzeczy związane z pomocą medyczną – leki, bandaże, opatrunki, płyny do dezynfekcji itd.

Radio Jura: Widzę, że są też paczki z ubraniami, żywność o długim terminie.

Przede wszystkim długie daty ważności, produkty, które się nie psują, makarony, ryże, wody też potrzeba dużo

– mówi Paulina Fronczak z fundacji, którą Mariusz Osyra spotkał w lokalu na Starym Rynku. Częstochowianie tłumnie przynosili ubrania, koce, kołdry i koce, żywność, wodę, a nawet wózki dla dzieci. Pierwszy transport już został przekazany:

Jesteśmy w kontakcie z wojewodą śląskim i te materiały, które będą do nas trafiały, będziemy transportować tam, gdzie one są jak najbardziej potrzebne. One trafią do Częstochowy, ale powstaje też ośrodek dla uchodźców, szczególnie dla dzieci, w Katowicach. Mamy różne wózki i będziemy się starali, żeby te materiały dla dzieci trafiły tam, gdzie one są najbardziej potrzebne. Akcja nadal będzie trwała

– mówi prezes Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski. Rozpoczęła się tym samym skoordynowana współpraca ze sprawdzonymi organizacjami świadczącymi wsparcie dla Ukrainy. Można pomóc w prosty sposób. Sprawdźmy co możemy przekazać potrzebującym:

Przychodzą też ludzie, którzy oferują kurtki, płaszcze, buty, materace, kołdry – to wszystko na pewno bardzo potrzebne. 

Radio Jura: Czy zdążymy jeszcze z pomocą? Wiemy, że ciężarówka odjedzie dzisiaj, ale akcja będzie dalej trwała.

Zdążymy z pomocą. Dużo rzeczy już dzisiaj będzie wyjeżdżać, część rzeczy będzie magazynowana, gdzie dalej będzie rozdysponowana w odpowiedni sposób dla konkretnych organizacji, dla konkretnych ludzi

– dodaje Paulina Fronczak. Odbiorcą pomocy będzie m.in. Fundacja Zustricz, która prowadzi pomoc dla Ukrainy. Zbiórki są odpowiedzią na konkretne, sygnalizowane przez te organizacje zapotrzebowanie:

Otrzymałem maila od Oli, która prowadzi fundację ukraińską w Krakowie i napisała nam czego potrzebują. Ten zryw był automatyczny. Cieszę się, że mieszkańcy miasta tak żywo zaangażowali się w to działanie i przez to możemy bardzo konkretnie i w skoordynowany sposób pomóc.

Radio Jura: Zmieniliście się w potężny magazyn w ciągu kilku dni.

Rzeczywiście nikt tutaj nie myśli o robieniu kawy, ani o podawaniu ciasta. Nawet nie ma żadnej przestrzeni, żeby organizować tę normalną działalność, dlatego że jesteśmy tu zawaleni wszystkim, ale to bardzo dobrze, bo tej pomocy jest mnóstwo.

Najpotrzebniejsze rzeczy to zaopatrzenie medyczne. Z przedstawicielami Fundacji Oczami Brata rozmawiał Mariusz Osyra. Przydatne informacje znajdziecie też na naszej stronie internetowej.

W placówkach Fundacji zbieramy rzeczy i leki, które dzięki współpracy z Fundacją Zustricz zostaną rozdysponowane pomiędzy potrzebujących Ukraińców.

Lokalizacje zbiórek w Częstochowie

  • Kawiarnia Alternatywa 21, Stary Rynek, otwarte wt-nd, 10:00-22:00
  • Klubokawiarnia Alternatywa 21, Mielczarskiego 20, otwarte pn-pt, 10:00-18:00
  • Biuro Fundacji Oczami Brata, Brzezińska 47/59/2, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
  • Częstochowskie Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, Krakowska 1, otwarte pn-pt, 8:00-16:00
  • Warsztat Terapii Zajęciowej, Łukasińskiego 40, otwarte pn-pt, 8:00-16:00

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024