Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Listopad a potem kwiecień rekordowe pod kątem liczby zgonów w Częstochowie. Mało przybyło też narodzonych dzieci wg USC

Facebook Twitter

Powoli mamy nadzieję na wychodzenie z pandemii, nie pozwalają o niej jednak zapomnieć statystyki Urzędu Stanu Cywilnego. Ostatnie miesiące to czas większej liczby zgonów, podsumowuje kierownik USC w Częstochowie.

Po listopadzie rekordowy był kwiecień:

Niestety kwiecień był ciężkim miesiącem. Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie zarejestrował 511 zgonów. Jest to o ponad 200 więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Ta tendencja związana z Covid-19 jest wyraźnie zarysowana. Widać było jak te zgony z opóźnieniem narastają mniej więcej po około dwóch tygodniach od szczytów zachorowań. Kwiecień nie był najgorszym miesiącem, dużo więcej zgonów zanotowaliśmy w listopadzie – 541. Maj już będzie miesiącem dużo łaskawszym.

Po podsumowaniu kolejnego miesiąca, statystyki powinny być lepsze

– mówi kierownik Rafał Bednarz. Sprawdzaliśmy czy pandemia odbiła się też na liczbie narodzin, czy w ostatnim roku rzadziej decydowaliśmy się na potomstwo?

W skali miasta, gdyby patrzeć na rejestr mieszkańców to liczba urodzeń nie spadła drastycznie w 2020 roku. W samej Częstochowie urodziło się mniej dzieci, bo z 2500 w 2019, w 2020 zanotowaliśmy około 2000 żywych urodzeń, ale to było związane z tym, że część częstochowianek rodziła poza miastem. Widać tendencję zmniejszających się urodzeń rok do roku, już od lutego zeszłego roku ta liczba znacząco spadała

– oceniał dla Radia Jura Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie. Po wakacjach znów zaczęło ubywać rejestrowanych urodzeń. Zimą dzieci w mieście przybyło bardzo mało, a czy teraz sytuacja się odwraca?

Miesiące letnie: lipiec, sierpień mieliśmy z dużą liczbą urodzeń, natomiast już zimą, kiedy można ocenić, że jest to związane z pandemią – listopad, grudzień – ta liczba urodzeń była bardzo mała, bo oscylowała w okolicach 140, 130 przypadków w miesiącu, gdzie średnia liczba powinna oscylować wokół 180-200 przypadków. Drgnęło lekko w marcu i kwietniu, zobaczymy jak będą wyglądały kolejne miesiące. W styczniu i w lutym wciąż urodzeń było jeszcze mało.

Statystyki narodzin przejrzał dla nas Rafał Bednarz, kierownik częstochowskiego USC.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj