Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Liczne wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów – policja instruuje pieszych i kierowców

Facebook Twitter

Dwa śmiertelne wypadki związane z potrąceniem pieszych w naszym regionie w zaledwie kilka dni. Jesienne warunki i nieostrożność na drodze od razu okazały się przyczyną tragedii w Gruszewni i w Miedźnie.

Policja przestrzega pieszych: nie wchodźcie przed nadjeżdżający samochód, a przez drogę przechodźmy dopiero za pojazdem:

Szybciej zapada zmrok, a zmienna aura w postaci opadów deszczu, mgły znacznie utrudnia dostrzeżenie przeszkody przez kierowcę. Powinni zadbać też o swoją widoczność. Przede wszystkim nie wolno mu wchodzić wprost pod nadjeżdżający pojazd, nawet jeśli jest to oznakowane przejście dla pieszych czy przejazd dla rowerzystów. Przypominam również, że poruszając się po jezdni, czym tam, gdzie nie ma chodnika, pieszy powinien iść lewą stroną po to, by widział nadjeżdżające pojazdy

– ostrzega podkom. Sabina Chyra-Giereś. Niestety policyjne statystyki tej jesieni nie kłamią. Przybywa wypadków i potrąceń pieszych. Sporo notowano w ostatnich tygodniach też wydarzeń z udziałem rowerzystów:

Od 22 września na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 17 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym do 6 wypadków i 11 kolizji, w których 7 osób zostało rannych. Jeśli chodzi o zdarzenia z udziałem rowerzystów, to niestety te dane są już o wiele gorsze – w 13 wypadkach 13 osób zostało rannych, a 2 rowerzystów zginęło

– wylicza rzeczniczka częstochowskiej komendy policji. Warto pamiętać, że pieszy w ciemnym ubraniu bez odblasków widoczny jest z odległości ok. 25 metrów, samochód o tej porze roku potrzebuje większego dystansu by się zatrzymać:

Przy zmianie warunków na drodze należy bezwzględnie zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy – ostrożniej wchodzić w zakręty i utrzymywać bezpieczną odległość w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną, zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.

Jak dodaje podkom. Sabina Chyra-Giereś, to już ten moment gdy zdecydowanie trzeba pomyśleć o wymianie opon i warto wyregulować światła, by oświetlały odpowiedni odcinek drogi przed nami.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj