Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Liczne wypadki w gminie Rędziny, w rejonie autostrady. Co z kwestiami bezpieczeństwa?

Facebook Twitter

Ostatnie drogowe wypadki z udziałem samochodów ciężarowych znów wzbudziły dyskusje na temat bezpieczeństwa mieszkańców w gminie Rędziny. Na wysokości autostradowego węzła na północ od Częstochowy i na sąsiednich odcinkach doszło do kilkudziesięciu wypadków w tym roku.

fot. Pixabay

W tym roku OSP Kościelec wyjechało 46 razy do zdarzeń drogowych na obecnej autostradzie. Prawie dzień po dniu, raz przewróciła się cysterna i zatarasowała cały ruch samochodów, samochód ciężarowy z naczepą, który się przewrócił i zablokował w całości drogę. Gdzie by nie spojrzeć, droga krajowa zmierzająca przez naszą gminę DK91 jest traktowana jako alternatywna droga

– powiedział nam wójt gminy Paweł Militowski. W Rędzinach zauważono już pewną poprawę bezpieczeństwa, nowa organizacja ruchu obowiązuje w centrum miejscowości, ale tranzyt przez te tereny wciąż się odbywa:

Mimo wybudowania wzdłuż autostrady drogi serwisowej, która ma być też drogą lokalną, nie unikniemy tego, że dosyć duża część samochodów będzie zmierzała przez naszą gminę właśnie przez miejscowość Kościelec aż do DK91 i tu nastąpi kumulacja tych samochodów. Jak inaczej mają samochody, choćby ciężarowe, dojechać do gminy Kłomnice, gdzie też są działalności gospodarcze prowadzone, do gminy Mykanów czy innych sąsiadujących z nami gmin. Będą zjeżdżać u nas.

Jak oceniają tutejsi samorządowcy, dla ruchu samochodów ciężarowych brakuje alternatywnych dróg dojazdowych do autostrady A1, a najbardziej obwodnicy:

Drogi dojazdowe do terenów węzła autostradowego – to jest droga powiatowa o słabych parametrach technicznych, droga o małej przepustowości. Obwodnica dla Rędzin musi powstać. Przełożenie ruchu autostradowego w momencie sytuacji kryzysowych pokazuje, że ta sama liczba pojazdów będzie przejeżdżała przez naszą gminę. Powinna być zrobiona, już nawet teraz, konkretna analiza, przyspieszenie prac – i duży udział parlamentarzystów – liczę, że gmina Rędziny powinna uzyskać obwodnicę.

Jak dodaje wójt Rędzin Paweł Militowski, w rządowym programie budowy 100 obwodnic, gmina znalazła się tylko na liście rezerwowej, a wdrożenie planu w życie może zająć nawet 6 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj