Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Liceum Samorządowe z aktorami przybliża częstochowskie legendy

Facebook Twitter

Atmosfera zaduszkowa udzieliła się także społeczności w Częstochowie. Klimatyczne wydarzenie przygotowało VIII Liceum Samorządowe. W szkole uczniowie, nauczyciele, a także aktorzy wzięli na warsztat legendy związane z ziemią częstochowską.

fot. 8los.pl

Stare i często mroczne podania przybliżyli szerszej publiczności:

Nasza mała impreza, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o naszym regionie. Legendy to są bardzo ciekawe historie – czasami krwawe, czasami smutne, ale młodzież chętnie poznaje historie naszego regionu, historie zamków Szlaku Orlich Gniazd i bardzo chętnie uczestniczy w tego typu przedsięwzięciach. Mamy na terenie szkoły białe damy, rycerzy, duchy – one tutaj stworzyły wspaniały klimat do czytania legend

– mówi Renata Białowąs z VIII Liceum Samorządowego w Częstochowie. Wspólne czytanie legend ma być także zachętą do bliższego poznania historii regionu. W akcję włączyła się Marta Honzatko, na co dzień aktorka Teatru Adama Mickiewicza.

Te legendy mają wspólną cechę, że zawsze ktoś ginie, zawsze ktoś rzuca się z zamku, a potem ten duch krąży w okolicach, więc mniej więcej tutaj też jest podobna sytuacja. Mam taką konkurencję w postaci młodych ludzi, którzy tutaj będą czytać, że ja się boję jak to będzie.

Młodzież dla młodzieży czyta częstochowskie legendy. Część z nich dotyczy miasta, ale są i barwne opowieści z naszego regionu, mówią licealiści, którzy zagłębili się z lokalne podania:

Czytam legendę zamku Bobolice. Fragment, o którym opowiadam, głosi o dziewczynie, która wyszła za starego hrabię i o jej nieszczęsnym losie.

Ja jestem stylizowana na damę, świteziankę, może też podchodzącą pod wróżkę. Opowiadam o legendzie zamku w Olsztynie i zamku Rabsztyn.

O projekcie związanym z regionalnymi legendami mówili uczniowie Liceum Samorządowego w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj