Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Liceum Dąbrowskiego włączane do ZS im. Prusa. Radni zdecydowali o zmianach na mapie oświaty

Facebook Twitter

Rada Miasta zdecydowała, że od nowego roku szkolnego, czyli z 1 września 2023 roku, Liceum im. Dąbrowskiego zostanie włączone do Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.

fot.czestochowa.pl

Takie połączenie oznacza, że VI L.O będzie istnieć już tylko na papierze:

Rafał Piotrowski: Jeśli mamy sytuację, w której obecnie jest trzech – czterech pracowników, to nie ma też ludzi do pracy, do promowania, do tworzenia, zbyt ludzi mogło zaangażować się w ratowanie VI Liceum Ogólnokształcącego, a propozycja którą przedstawialiśmy – my – jako samorząd,  nie uzyskała wtedy pozytywnej opinii i niestety musieliśmy podjąć inne działania. Z dniem 1 września tak naprawdę będziemy tylko włączać samą jednostkę bez pracowników, bez dzieci z majątkiem ruchomym, ponieważ  trwały zarząd na ulicy Łukasińskiego ma już Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

– wyjaśnia Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji UM Częstochowy. Jeszcze kilka lat temu były próby ratowania VI Liceum im. Dąbrowskiego, poprzez przeniesienie do Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa. Wtedy mogłoby nadal działać. Nie było jednak zgody na taki ruch ze strony śląskiego kuratorium oświaty:

Rafał Piotrowski: Kurator uznał, że przeniesienie dzieci będzie w jakimś stopniu z niekorzyścią dla zarówno włączonej placówki jaki tej która będzie przyjmowała, ponieważ pogorszą się warunki nauczania – faktycznie dodatkowe dwie klasy w jakimś stopniu utrudniałyby nauczanie, natomiast myślę, że można by było taką zbudowaną ofertę całkiem sensownie tworzyć. Mamy doświadczenie Zespołu Szkół im. Żeromskiego, gdzie obok siebie funkcjonują trzy szkoły czyli: branżowa szkoła, technikum i liceum ogólnokształcące i całkiem dobrze sobie zespół radzi.

VI L.O im. Dąbrowskiego nie mogło już sprawnie funkcjonować czy zachęcić uczniów do skorzystania z oferty szkoły. Sytuacja liceum pogarszała się przez ostatnie lata. Zabrakło też chętnych licealistów w ostatnim naborze, miasto zdecydowało się sytuację rozwiązać:

Rafał Piotrowski: Na dzień 1 września 2023 nie będziemy mieli ani jednego ucznia w tej szkole, po drugie mamy dwóch pracowników pedagogicznych i jednego niepedagogicznego, co za tym idzie włączamy tak naprawdę do Prusa szkołę która jest już tak naprawdę tylko i wyłącznie na papierze. Nie mamy tutaj perspektywy rozwojowej na tym etapie. Dąbrowski był zbyt słaby, aby samodzielnie ten nabór otworzyć, co pokazał zeszły rok, gdzie dostał szansę na to, żeby się jeszcze ratować. Prowadził nabór – miał jednego chętnego z pierwszej preferencji.

VI LO po włączeniu do Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa prawdopodobnie nie zostanie już reaktywowane, dodaje naczelnik Rafał Piotrowski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024