Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Licealiści z Mickiewicza połączyli aktywność sportową i międzypokoleniową z dbałością o środowisko

Facebook Twitter

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Mickiewicza, podsumowali projekt proekologiczny i prozdrowotny, który realizowali w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

fot. google.pl/maps

Trwał przez całe 10 miesięcy i przez ten czas młodzi ludzie mieli do wykonania szereg zadań, które np. pozwalały podnieść naszą świadomość ekologiczną:

Dorota Magacz: Co miesiąc były to warsztaty ekologiczne dla dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych. Nasi uczniowie właśnie chodzili, prezentowali jak oszczędzać wodę, jak segregować śmieci, jak ogólnie dbać o środowisko. Odbywały się też biegi właśnie spod amfiteatru do Lasku Aniołowskiego. Odbywały się happeningi ekologiczne polegające na rozwiązywaniu krzyżówek o tematyce właśnie związanej z ochroną środowiska, gdzie zachęcaliśmy przechodniów do wspólnego rozwiązywania tej krzyżówki, do włączenia się do zabawy też rozdawaliśmy ulotki ekologiczne.

– podsumowuje Dorota Magacz, nauczyciel V LO w Częstochowie. Zwieńczeniem całego projektu było wydarzenie o nazwie Green Event. Zielone spotkanie opierało się na sportowych konkurencjach i zabawach w terenie:

Krzysztof Zając: Myślę, to jest bardzo dobra inicjatywa, bo jednocześnie tutaj łączymy dwa takie aspekty życia, o których się teraz dużo mówi i które są bardzo ważne, czyli ekologia oraz promowanie aktywności fizycznej przez właśnie w tym przypadku nordic walking, przez chodzenie z kijkami. Przy tym dodatkowo jeszcze mamy łączenie pokoleń, bo tutaj mamy osoby starsze, osoby bardzo młode, uczniów szkół podstawowych oraz uczniów liceów także tutaj jednocześnie mamy ten aspekt także łączenia generacji, pokazywanie, że każda generacja powinna się ruszać, powinna uprawiać sport, powinna być aktywna i jednocześnie też myśleć o ekologii.

Green Event, promował nie tylko postawy proekologiczne, ale też zdrowy tryb życia

– dodaje Krzysztof Zając, nauczyciel z Liceum Mickiewicza. Podobnie o połączeniu aktywności na rzecz dbałości o środowisko wokół nas, mówili sami uczniowie – główni uczestnicy projektu:

Bartosz Szmigiel: Realizowaliśmy projekt Green Event. Polegało to na spotkaniu uczestników z różnych szkół – były tutaj szkoły podstawowe, była też nasza szkoła – mieliśmy zorganizowany marsz z dzieciakami, również była z nami grupa seniorów. Przeszliśmy sobie spacerkiem z kijkami, określony dystans. Organizowaliśmy też różne krzyżówki oraz quizy z uczestnikami o całe podstawówki szkoły podstawowej. Seniorzy byli bardzo zadowoleni. My też przede wszystkim widząc uśmiech na ich twarzy również się uśmiechaliśmy.

W sportowo-ekologiczne działania wpisał się m.in. trening nordic walking

– dodaje Bartosz Szmigiel z II klasy częstochowskiego liceum.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023