Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Licealiści z Kopernika z prestiżową międzynarodową nagrodą

Facebook Twitter

VII Liceum im. Kopernika nagrodzone międzynarodowym certyfikatem! Częstochowska szkoła otrzymała prestiżowe wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na esej o tematyce pokojowej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Goi Peace z Tokio, Ministerstwo Edukacji, Kultury Nauki i Technologii z Japonii oraz UNESCO.

fot. kopernik.czest.pl

Tematem esejów częstochowskich uczniów był list do samego siebie za 10 lat:

Na początku wydawało mi się, że to jest absolutnie trudny temat, ale kiedy już zasiadłam do napisania pracy, to jakoś to wszystko samo przyszło, zrodził się pomysł i napisałam pracę, w której podjęłam globalny problem dotyczący używek, palenia papierosów. Uwzględniłam ten problem w tym liście. 

Napisałam o porządku świata, jak ten świat wygląda, co się rozwinęło, jakie nastąpiły zmiany w świecie m. in. niesamowity postęp medycyny, niesamowity rozwój technologiczny, przemysłowy, ogólnie cały świat niesamowicie się rozwinął oraz również opisałam co ja robię w tym świecie.

Z takim wyzwaniem po angielsku musieli zmierzyć się uczestnicy. Mówią autorki Oliwia i Weronika, licealistki z częstochowskiego Kopernika. Zachęcała uczniów Marzena Kossak- Wąchała – nauczyciel języka angielskiego w VII Liceum.

Ósmy raz wysyłaliśmy eseje, także 10 osób wzięło udział. Klasa 3b z Kopernika, klasa 3g i jedna absolwentka, kiedy brała udział była uczennicą klasy 3. Ja ten konkurs wyszukałam osiem lat temu dokładnie i od ośmiu lat te eseje są wysyłane i zaproponowałam uczniom. Prace się rozpoczęły. To był koniec zeszłego roku szkolnego, bo to jest wszystko bardzo rozłożone w czasie m.in. też przez pandemię, ale nie tylko.

Do konkursu zgłoszono blisko 34 tys. eseistycznych prac z całego świata, dlatego nagroda cieszy tym bardziej:

Ja sobie napisałem taki esej, sam sobie dawałem lekcje moralizatorskie, starałem się sam sobie powiedzieć, jak będzie wyglądało moje życie w przyszłości, starałem wcielić się w samego siebie, więc napisałem taki scenariusz życia, jakby to wyglądało i dawałem sam sobie rady.

Postanowiłam przedstawić pewien postęp w technologii i też, jeżeli chodzi o badania nad świadomością człowieka

– dodają Konrad i Julia, uczestnicy międzynarodowego konkursu na najlepszy esej o tematyce pokojowej. Całej społeczności „Kopernika” gratulujemy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj