Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Letnie zmiany w podatkach mogą rzutować na nasz portfel w kolejnych miesiącach. Warto o tym wiedzieć

Facebook Twitter

Skarbówka przypomina podatnikom o zmianach, jakie weszły w życie w połowie tego roku podatkowego. Nastąpiła obniżka podatku dochodowego z 17 do 12%, są też mniejsze zaliczki na podatek dochodowy.

Mamy, co ważne, zlikwidowaną ulgę dla klasy średniej:

Grzegorz Hoinka: Znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy stawka podstawowa jest zmniejszona do 12% i zmniejszenie tej stawki spowodowało automatycznie likwidację ulgi dla klasy średniej. Obniżenie podstawowej składki z 17 do 12% ma nam zrekompensować właśnie utratę ulgi dla klasy średniej. Co jednak istotne, z racji tego, że zmiany następują w ciągu roku, po zakończeniu roku podatkowego Urząd Skarbowy bez wniosku naszego klienta, bez wniosku podatnika sam dokona przeliczenia.

Zmiany wdrożono w sezonie wakacyjnym i dla wielu urlopowym, dlatego nie każdy prześledził podatkowe nowości

– mówi Grzegorz Hoinka, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Dlatego warto przypomnieć co przepisy zmieniają w kolejnych miesiącach, a nawet po zakończeniu roku podatkowego.

Zatem zyskamy czy stracimy?

Grzegorz Hoinka: W sytuacji, kiedy okaże się, że gdyby ulga dla klasy średniej nadal funkcjonowała, w zderzeniu z obecnym, obniżonym podatkiem, w ciągu 21 dni od złożenia zeznania nasz podatnik otrzyma z Urzędu Skarbowego informację, że z tytułu nieobowiązywania już ulgi dla klasy średniej, należy mu się dodatkowy zwrot. Będą to dodatkowe pieniądze, które z automatu będą wyliczane przez Urząd Skarbowy, bez jakiekolwiek wniosku będą zwracane na rzecz naszego podatnika

– wyjaśniał Grzegorz Hoinka, naczelnik I Urzędu Skarbowego przy ul. Filomatów.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj