Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lektury podstawą konkursu czytelniczego i plastycznego w SP24

Facebook Twitter

Koniec roku szkolnego już na horyzoncie, ale uczniowie jeszcze zdążyli sprawdzić się w konkursie czytelniczym pod hasłem: ,,Nasze lektury – książki, które nas uczą i bawią''.

lektury
fot sp8czest.szkolnastrona.pl

W rywalizacji wzięło udział prawie 70 uczestników z 12 szkół z Częstochowy i regionu. Gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 24.

Hanna Nowak: To konkurs, w którym propagujemy sylwetkę patrona naszej szkoły Jana Marcina Szancera. Nasz patron był człowiekiem renesansu, takim człowiekiem, który malował i tworzył scenografie i miał przede wszystkim wspaniałą wyobraźnię. I na to stawiamy. Uczestnicy naszego konkursu muszą wykazać się wspaniałą wyobraźnią podczas konkursu plastycznego oraz w części literackiej. Tutaj też mamy do czynienia z czytaniem ze zrozumieniem. Dzieci, które czytając, przenoszą się w świat wyobraźni, ta wyobraźnia pokazuje im sceny. I czytając taki test, potem otwierają się szufladki i pamiętamy poszczególne elementy.

Opowiada Hanna Nowak, wicedyrektor SP nr 24 w naszym mieście. Ponieważ patron tej placówki Jan Marcin Szancer, tworzył ilustracje do książek dla dzieci, obok części literackiej przygotowano plastyczną odsłonę konkursu. Udało się zachęcić do udziału najmłodszych uczniów, z klas 1-3.

Karolina Ficenes: Już się wykształca nawyk czytania. Wiadomo, że podczas czytania wzbogacamy swoje słownictwo, ortografia. To wszystko wiąże się w jeden supełek poprzez czytanie. Tak naprawdę to żyjemy dwa razy, czyli w tym realistycznym świecie i w tym książkowym.

Hanna Nowak: Dwie osoby z klas pierwszych, każda pisze swój test, dwie osoby z klas drugich, dwie osoby z klas trzecich oraz parę, czyli dwie osoby, która bierze udział w tej części plastycznej. Wspólnie wykonują jedną pracę. W tym roku jest to techniką kolażu, do lektur, które są wyznaczone właśnie w regulaminie konkursu.

Udało się zaszczepić miłość do książek, mówią Karolina Ficenes, kierownik Biblioteki nr 14 oraz wicedyrektor Hanna Nowak. Z poziomem czytelnictwa wśród częstochowskich uczniów jest jednak różnie. Zwykle działają zachęty, które mobilizują dzieci do sięgania po książkę.

Izabela Gwiazdowicz: Różnie to wygląda. Dzieci czytają głównie lektury. Oczywiście ja robię wszystko co mogę, żeby zachęcić i jak najwięcej książek wypożyczyć dzieciom, ale różnie to bywa. Na szczęście są takie konkursy na terenie szkoły też różnego rodzaju konkursy organizujemy. Jedne się cieszą większą popularnością, inne mniejszą, ale musimy coś robić, żeby te dzieci zachęcić do czytania.

Dodaje Izabela Gwiazdowicz ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Częstochowie.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024