Lekarze specjaliści spotkali się w Częstochowie na sympozjum dot. współczesnej neonatologii
Pod hasłem "Zdrowa Rodzina to Zdrowy Noworodek" w Częstochowie odbyła się ważna Ogólnopolska Konferencja Neonatologiczna. To jej jubileuszowa 15. edycja.
Sympozjum dot. współczesnej neonatologii w Częstochowie
Udział w konferencji wzięli lekarze specjaliści z całej Polski. Rozmawiali o rozwoju i problemach współczesnej neonatologii. Mówili nam Jerzy Szczapa ze szpitala ginekologiczno – położniczego w Poznaniu i Jolanta Warzycha szef oddziału neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka na Parkitce:
Jolanta Warzycha: Zawsze tematyka wokół matki, dziecka, rodziny i myślimy nie tylko o zdrowiu w sensie fizycznym, ale o zdrowiu psychicznym, o zdrowiu społecznym.
Jerzy Szczapa: W latach 90. kryterium przeżycia dziecka w Polsce było 1000 gramów, w tej chwili jest 500. Ratujemy już dzieci, które rodzą się z masą ciała poniżej 500 gramów. To, co może szczególnie cieszy, to że ta jakość życia tych dzieci bardzo małych, myślę o tych dzieciach w granicach od 500 do 750 gramów, które przeżyły, jest coraz lepsza, mówiąc krótko, neonatolodzy coraz lepiej działają, są coraz lepsze możliwości, także to idzie wszystko w dobrym kierunku, poza tym, że mamy coraz mniej dzieci.
Konferencja odbyła się w gmachu Teatru Mickiewicza, rozmawiano zarówno o problemach zdrowotnych noworodków, w tym szczególnie wcześniaków, ale też poruszano kwestię przygotowania rodziców do ich roli- mówiła nam koordynator szkoły rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym:
Anna Jędrasiak- Jafari: W szkole rodzenia tłumaczymy dokładnie, od kiedy można urodzić, czyli od 37 tygodnia, a nie od 40. Że jeśli dziecko urodzi się na trzydziestym piątym, to jest wcześniak, ale to nie jest jakieś niebezpieczne wcześniactwo i nawet jeśli urodzi się dziecko wcześniej niż w 35 tygodniu, to my na to jesteśmy przygotowani. Właśnie tutaj, w naszym szpitalu jesteśmy trzecim stopniem referencyjności, czyli jesteśmy na to przygotowani, żeby takie wcześniaki maluszki przyjmować i edukujemy rodziców, czyli położne, pielęgniarki, lekarze edukują właśnie tych rodziców, których to spotyka.
Poruszano też kwestię koniecznej dla wcześniaków lub dzieci rodzących się z różnymi wadami, wielospecjalistycznej opieki – podkreśla dyrektorka Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”:
Iwona Maroszyńska: Poród w ogóle dla każdego noworodka jest ogromnym stresem. Mówi się, że to jest największy stres w życiu człowieka w ogóle i ten poziom hormonów odpowiedzialnych za stres, nigdy w życiu potem nie jest już tak wysoki, jak w tych pierwszych godzinach życia po urodzeniu dziecka. A ten noworodek urodzony przedwcześnie albo noworodek ciężko chory, czy z wadą, czy po jakiś innych problemach z czasów ciąży np. może być dysfunkcja łożyska, trafia w środowisko intensywnej terapii, które nie jest środowiskiem przyjaznym, wiele osób się opiekuje tym dzieckiem, bolesne procedury.
Organizatorem sympozjum był Śląski Oddział Regionalny Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Czytaj także: