Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

LEDowe instalacje w Olsztynie w celu poprawy jakości powietrza, dodatkowe czujniki na smog

Facebook Twitter

EkoSłupki nowym pomysłem na walkę ze smogiem? Trzy takie instalacje zamontowano już na terenie gminy Olsztyn, która inwestuje ponadto w liczne czujki smogu w systemie powiadamiania mieszkańców Airly.

fot. facebook/Jurajska-Gmina-Olsztyn

Kolorowe sygnalizatory informują mieszkańców m.in. już na olsztyńskim rynku:

Postanowiliśmy wydać pieniądze, zainstalować słupki i czujniki pokazujące, jakim powietrzem oddychamy. Na terenie Olsztyna mamy 3 słupki LEDowe, świecące na zielono, jeśli powietrze jest dobrej jakości i na czerwono, jeśli jest bardzo złej, są jeszcze kolory pośrednie a w poszczególnych miejscowościach zakładamy czujniki. One będą zlokalizowane zazwyczaj na szkołach, też na dwóch remizach. Będą pokazywały nam jakość powietrza, jakim oddychamy.

Większą aktywność na rzecz walki o lepsze powietrze zapowiada wójt Olsztyna – Tomasz Kucharski. Eko-Słupki sygnalizujące jakość powietrza można znaleźć na rynku, na terenie Szkoły Podstawowej przy ul. Kühna oraz na parkingu Przychodni Lekarskiej przy ul. Żwirki i Wigury. Celem jest nie tylko informacja dla mieszkańców:

Powinny motywować, powinny uświadamiać, powinny edukować a jest to skierowane przede wszystkim do tych osób, które jeszcze nie zadbały o to, aby z ich kominów nie wydobywał się dym. Wiemy, że w ciągu dnia jest całkiem nieźle. Wieczorem około 21 niektóre ze słupków zaświeciły się na czerwono i to jest ten moment, kiedy po zmroku ktoś tam dołożył do pieca coś, czego nie powinien dokładać.

Jak informuje wójt gminy Olsztyn, ledowe eko-Słupki co godzinę dokonują pomiaru stężenia pyłów zawieszonych. Po wykonaniu pomiaru, zmiennym kolorem światła sygnalizują poziom zanieczyszczeń. Z kolei czujniki Airly pojawią się w: Przymiłowicach i Biskupicach oraz na budynkach szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach oraz Olsztynie przy ul. Zielonej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj