Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ławeczka Machalicy już w przyszłym roku w III Alei?

Facebook Twitter

Będzie na pewno nowa ławeczka w III Alei, z siedzącym na niej artystą. Pojawiły się liczne pomysły na upamiętnienie w Częstochowie postaci, zmarłego przed rokiem, Piotra Machalicy - przez wiele lat dyrektora artystycznego Teatru Mickiewicza.

Znany aktor w ostatnich latach związany był silnie z naszym miastem. Tutaj też został pochowany:

Częstochowa odpowie na to, że jednak spędził ponad 15 lat w naszym mieście nie tylko jako dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza, ale był związany towarzysko, a potem już rodzinnie z naszym miastem, które bardzo cenił. Wśród dużej liczby osób, która znała go osobiście, padło pytanie – co można zrobić dla Piotra. Pomysł ławeczki im. Piotra Machalicy, który zgłosiłam w interpelacji, został zaakceptowany. Jak najbardziej ławeczka wpisuje się w konwencję tego, co już mamy w III Alei.

Jak mówi Małgorzata Iżyńska, wiele osób zaangażowało się w przygotowanie ławeczki artysty w III Alei. Pomysłodawcy upamiętnienia Piotra Machalicy mają już projekt, wstępne zgody urzędników i dobre chęci. Trwa społeczna zbiórka na ten cel, wyznaczono nawet odpowiednie miejsce:

Pan Piotr dołączy do poetki Haliny Poświatowskiej i do kolegi po fachu Marka Perepeczki. Razem z wdową po Piotrze – Olą Sosnowską-Machalicą spotkałyśmy się kilkukrotnie w Wydziale Kultury, aby omówić projekt, również z panią konserwator, a także z wykonawcą, który ma wykonać właściwą postać, bo na razie mamy mini wersję – projekt, który oczywiście odzwierciedla postać pana Piotra. Są wstępne zgody, że taka forma ławki będzie.

Ławeczka Machalicy ma szansę pojawić się w centrum miasta już w czerwcu przyszłego roku. Mówiła nam o tych planach radna częstochowska Małgorzata Iżyńska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj