Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lasy państwowe wprowadziły pilotażowy program biwakowania na ich terenie

Facebook Twitter

W pilotażu, który w te wakacje może być alternatywą dla szukających odpoczynku, znajdują się tereny podległe pod Nadleśnictwo Wisła.

Bushcraft i surwiwal możemy więc polecić na południu naszego województwa.

Na stronie lasów można znaleźć, czy aktualnie nie występują żadne zakazy wstępu do lasu, czy nie ma żadnych zagrożeń, które by później uprzykrzyły nam całą wyprawę w nasz rejon. Kolejną sprawą jest gdzie dokładnie znajdują się obszary, w których można nocować na tzw. dziko, czyli uprawiać ten surwiwal i bushcraft. Do tego właśnie są przeznaczone specjalne obszary, żeby było bezpiecznie, bo wiadomo w lesie są też prowadzone prace, są miejsca, które nie są do tego przystosowane. Trzeba sprawdzić, gdzie konkretnie ten obszar się znajduje. 

Pamiętajcie najpierw sprawdzić leśne warunki do biwakowania, mówi Hanna Kocoń z Nadleśnictwa Wisła. Jak to wygląda na terenach zalesionych bliżej Częstochowy?

Są specjalne do tego wyznaczone tereny. Dyrekcja Katowicka ma takie tereny, ale nie obejmują one lasów tutaj wokół Częstochowy. My leśnicy raczej podchodzimy do tego tematu tak ze zrozumieniem. Będzie to na pewno upomnienie, pouczenie i prośba o opuszczenie terenu, zaprzestanie takiego biwakowania. Natomiast inna sprawa jest, jeśli chodzi do rozpalania ogniska. To już jest zakaz, który jest bezwzględnie tutaj egzekwowany i rozpalanie ognisk na terenach leśnych, szczególnie teraz w takich warunkach jak mamy, jest niedopuszczalne. 

W naszym rejonie niestety nie uda się nam zgodnie z prawem rozbić namiotu, a pól namiotowych nie przewidziano, mówi Robert Gorzelak, nadleśniczy w Herbach. Mimo to lasy mogą okazać się w tym sezonie gościnne…

Ja sugeruję zawsze, że jeżeli ktoś ma jakiś taki pomysł, zna jakieś miejsce, żeby zawsze do miejscowego właściwego terytorialnie nadleśnictwa się po prostu skierować, zapytać. Może da się znaleźć jakąś alternatywę, żeby ludzie mogli skorzystać z tej formy wypoczynku. Nawet jeżeli nie ma tego bushcraftu w tym momencie, nie ma jakichś przeciwwskazań udostępnić na jakiś dzień, dwa dni takiego biwakowania. Pól namiotowych, pól biwakowych na terenie Nadleśnictwa Herby również nie ma.

– dodaje nadleśniczy z Herbów Robert Gorzelak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021