Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kwietna łąka pomaga pozbyć się spalin – jedna na Rynku Wieluńskim, nowa na Północy?

Facebook Twitter

W Częstochowie ma rozsiewać się coraz więcej kwiatów. Została wytyczona kolejna łąka kwietna, która ma przede wszystkim walor ekologiczny, ma wpływać korzystnie na walkę z miejskim smogiem.

Łąka będzie wyrastać w południowej części Rynku Wieluńskiego, gdzie przejeżdża stale bardzo wiele samochodów:

Wybraliśmy tereny miejsce, które są odpowiednio nasłonecznione, są reprezentacyjne i nam szczególnie zależało na tym, żeby coś tam nasadzić. Stąd Rynek Wieluński, bo jest to takie miejsce, gdzie bardzo dużo aut jeździ. Kolory, które się tam pojawią, w kwietniu, maju – kwestia jaka będzie zima. Zwracam uwagę na to, że ta zieleń w Częstochowie jest coraz ładniejsza.

Na powierzchni około 1000 m2 pojawi się kilkadziesiąt gatunków roślin i kwiatów, co zauważymy na pewno wiosną. Jak mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, kwietne łąki zadomowiły się już w kilku lokalizacjach, w tym w centrum miasta w III Alei, a w planach jest też kwietny teren na Północy.

Tam została zasiana wieloletnia łąka, wielokwiatowa, czyli jest dziewanna, maki się trafią, będą kwiaty żółte, zielone, niebieskie. One powinny następować cykliczne – raz może być bardziej biała, a raz bardziej niebieska. Plus łąk kwietnych jest taki, że jest ona zmienna. Zbiera CO2 z naszego otoczenia, w przeciwieństwie do drzew, gromadzi je w korzeniach. Drzewa gromadzą pyły i CO2 w liściach, a łąka gromadzi je w korzeniach, czyli z większą korzyścią dla środowiska.

Wiadomo, że miejska łąka kwietna ma walory antysmogowe i co ważne każda pora na jej sadzenie jest dobra. Najlepiej robić to właśnie jesienią. Mieszkańcy mogą wzbogacić miasto zagospodarowując podobnie własne tereny. Są tylko plusy z takiej inwestycji w zieleń:

Łąka kwietna zbiera pyły, w większym stopniu akumuluje wodę deszczową. Też nam na tym zależy, żeby mała retencja była jak największa w naszym otoczeniu. Łąkę możemy też rzadziej kosić – kosi się raz, dwa razy w roku, w zależności od tego, jaka jest pogoda. Najlepiej jest sadzić łąki późną jesienią, materiał nasienny rozprowadzi się, natomiast on będzie widoczny gołym okiem dopiero na wiosnę.  W tej chwili myślimy o tym, żeby przygotować tej jesieni jeszcze łąkę na Północy, na ul. Wyzwolenia, koło 300 m łąki kwietnej przed Liceum Sienkiewicza i to ten sam gatunek, który mamy na Rynku Wieluńskim, więc będzie kolorowo.

Zatem kolejne kwietne łąki pojawią się wkrótce w naszym mieście, mówił Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Na odmieniony widok terenów gdzie posadzono kwiaty poczekamy do kwietnia lub maja.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj