Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kwesta na cmentarzach udana. 23 tys. zł to więcej niż w minionych latach

Facebook Twitter

W ostatnich latach kwesta 1 listopada przynosiła między 16 a 19 tys. złotych. Tym razem Liga Miejska podczas dwudniowej akcji na Kulach i cmentarzu św. Rocha zgromadziła do puszek 23 tys. złotych.

1 listopada w Częstochowie

Pieniądze posłużą na ratowanie nagrobka Marianny Walenty z 1906 roku.

Jest wykonany przez częstochowskiego rzeźbiarza, pana Józefa Baltazara Proszowskiego. Nagrobek jest z 1906 roku i oprócz Marianny Walenty są tam pochowane też jej dzieci. Warto to zachować. To są nagrobki w większości z przełomu wieku XIX i XX, z końca XIX wieku to już bardziej na cmentarzu przy ul. Rocha.

Kwota zebrana podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jest znacząca, przyznaje Anna Woźnicka. Jej organizatorzy postarają się dobrze spożytkować pieniądze, tak jak przez ostatnie 25 lat:

Odnowionych zostało 20 nagrobków. Cena zależy od wielkości nagrobka. Do tej pory najdroższy nagrobek to nagrobek rodziny Gryczmańskich na Cmentarzu Kule, 6 lat temu kosztował 30 parę tysięcy. W związku z tym – porównując kwoty, które każdego roku zostały zebrane – to będzie trzeba jeszcze przyszłorocznej kwesty

– dodaje Anna Woźnicka z Ligi Miejskiej. Pieniądze do puszek w formie wolontariatu zbierało 126 osób. Kwota trafiła już do banku, gdzie zostanie dokładnie przeliczona.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024