Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kubatura budynku: co to jest, metody i zasady obliczania [materiał partnera]

Facebook Twitter

Kubaturę nadziemnej części budynków z nieogrzewaną przestrzenią poddasza ustala się mnożąc pole przekroju poziomego zewnętrznego obrysu budynku na poziomie parteru nad cokołem przez pełną wysokość budynku. Kubatura budynku nieruchomości jest technicznym i ekonomicznym wskaźnikiem określającym koszt budowy i efektywność energetyczną obiektu.

Kubatura [https://ebudowa.pl/kubatura] budynku jest wartością pozwalającą na jak najdokładniejsze obliczenie kosztów inwestycji oraz określenie efektywności energetycznej budynku. Wartości te są brane pod uwagę przy obliczaniu kosztorysu. Objętość konstrukcji jest obliczana zgodnie z państwowymi normami i przepisami budowlanymi.

Do głównych cech technicznych i ekonomicznych budynku należą:

  • powierzchnia zabudowy;
  • kubatura budynku;
  • długość, szerokość budynku;
  • powierzchnia podłogi (całkowita i średnia)
  • wysokości kondygnacji itp.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo głównym cechom, zrozummy, gdzie i dlaczego są one używane oraz jak je zdefiniować.

Kubatura budynku

Obszar wyznaczony przez obrys budynku na poziomie parteru; praktycznie jest to obszar reprezentowany przez rzut domu na rysunku projektu zagospodarowania terenu.

Całkowita zabudowana powierzchnia działki to całkowita powierzchnia zajmowana przez znajdujące się na niej budowle, z uwzględnieniem ich przegród i ścian. Obejmuje on również powierzchnię ramp, ganków i innych wystających konstrukcji. Nie dotyczy to występów dachowych lub balkonów nad parterem, o ile nie mają one konstrukcji podtrzymujących grunt. Inne elementy architektoniczne montowane na słupach oporowych, podjazdy pod domem są również brane pod uwagę przy obliczaniu powierzchni zabudowy dla budynku.

Parametr ten wskazuje, ile metrów kwadratowych gruntu jest wykorzystywane bezpośrednio pod budynek. Jest to ważne na etapie planowania, ponieważ przy wydawaniu przepisów i ograniczeń urbanistycznych określa się maksymalny dopuszczalny procent powierzchni działki, który można przeznaczyć na budowę domu lub innych budynków.

Powierzchnia całkowita budynku mieszkalnego (lub domu) jest sumą powierzchni jego pokoi, szaf wnękowych oraz loggii, balkonów, werand, tarasów i chłodni, liczoną z zastosowaniem współczynników redukcyjnych.

Całkowity metraż nieruchomości składa się z powierzchni mieszkalnej, budynków gospodarczych, pomieszczeń gospodarczych i innych pomieszczeń. Nie bierze się pod uwagę metrów kwadratowych pod ścianami, a jedynie te, które faktycznie znajdują się wewnątrz budynku. Aby obliczyć tę liczbę, należy zsumować kwadraty następujących pomieszczeń:

  • Pokoje dzienne;
  • Budynki letniskowe;
  • Szafy wnękowe;
  • Magazyny, balkony, werandy itp.

Sprawdź także: https://ebudowa.pl/regulacja-drzwi-balkonowych

Kubatura użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa niemieszkalna odnosi się do całkowitej powierzchni pomieszczeń niemieszkalnych o wysokości sufitu wynoszącej co najmniej 190 cm. Może to obejmować wewnętrzne balkony, strychy, piwnice itp. Nie obejmuje to przedsionków, zewnętrznych balkonów, ramp, loggii, klatek schodowych i ganków. W obliczeniach nie uwzględnia się również powierzchni przeznaczonej na różne struktury architektoniczne.

Powierzchnia mieszkalna domu to łączna powierzchnia podłóg w pomieszczeniach przeznaczonych do bezpośredniego użytkowania przez mieszkańców:

  • Sypialnie;
  • Pokoje rekreacyjne;
  • Biura domowe;
  • Pokoje dzienne;
  • Pokoje dziecięce;
  • Jadalnie.

Przeznaczenie pomieszczeń pokazane jest w dokumentacji projektowej. Kuchnia nie jest wliczana do powierzchni mieszkalnej pod warunkiem, że nie jest częścią pokoju dziennego, tworząc jadalnię. Pomieszczenia gospodarcze, sanitariaty, korytarze, przedpokoje i pomieszczenia gospodarcze nie stanowią powierzchni mieszkalnej. Powierzchnia mieszkalna nie może znajdować się na parterze lub w piwnicy i dlatego jest wykluczona.

Biorąc pod uwagę takie procedury ustalania powierzchni nieruchomości, zrozumiałe jest dlaczego rzeczywista powierzchnia użytkowa nieruchomości jest mniejsza od powierzchni całkowitej budynku, która jest brana pod uwagę przy obliczaniu operatu szacunkowego. Prawidłowe określenie powierzchni mieszkalnej i użytkowej brutto jest niezbędne nie tylko w ramach oceny budynku i jego efektywności energetycznej, ale również do obliczenia podatku od nieruchomości.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj