Książka na wakacje: Co warto wybrać i jaka lektura umili nam urlop? Podpowiada Biblioteka w Częstochowie
Wakacje na pewno warto połączyć z czytaniem. Wielu z wypoczywających nie wyobraża sobie wolnego czasu bez dobrej książki. Warto sięgać po tytuły, na które nie mieliśmy czasu w ostatnich tygodniach i miesiącach.

Szacowany czas czytania: 02:20
Książka na wakacje
O literackie tropy pytamy w Bibliotece Publicznej w Częstochowie:
Radio Jura: Wiemy, że jest jeden absolutny hit, o który pytają odwiedzający bibliotekę.
Sylwia Góra: Mimo że książka jest z roku poprzedniego, tak, dokładnie, to jest jedna konkretna książka, która nie schodzi z list topek najróżniejszych, są to oczywiście Chłopki Joanny Kuciel-Frydryszak. Zachęcam też do sięgnięcia po poprzedni tytuł Służące do wszystkiego tej autorki. Zresztą widzimy, że rzeczywiście, jeżeli nie ma akurat Chłopek, bo ktoś jej wypożyczył, a rzeczywiście kolejka na nie jest spora, to zachęcamy, że może warto sięgnąć i przeczytać również Służące do wszystkiego i rzeczywiście czytelniczki, czytelnicy czasami tak robią.
Sylwię Górę z Biblioteki Publicznej pytał Mariusz Osyra. Czytelnicy już ustawiają się, aby zdobyć poczytne tytuły. Jakie gatunki zabieramy do plecaka na wakacje?
Sylwia Góra: Sezon wakacyjny to też sezon na takie lżejsze lektury, czyli najróżniejsze kryminały, powieści obyczajowe, komedie kryminalne też cieszą się dużą popularnością, ale ja zawsze zachęcam, żeby można nadrobić zaległości, na które nie ma czasu ze względu na objętość i do nich moim zdaniem należą książki biograficzne, bo te biografie z roku na rok mam wrażenie, że są coraz grubsze albo utrzymują stałą grubość, na pewno powyżej 500 stron.

Biografii przybywa na rynku, każdy może znaleźć książkę poświęconą postaci, której życie nas zainteresuje. Co poleca przedstawicielka częstochowskiej biblioteki?
Sylwia Góra: Bardzo zachęcam, żebyście zwrócił uwagę np. na biografię Jerzego Urbana napisaną przez Dorotę Karaś i Marka Sterlingowa, to jest książka, którą po prostu świetnie się czyta, płynie się przez tę opowieść bez względu czy się bohatera lubi, czy nie lubi, bo jest to bohater kontrowersyjny, ale naprawdę świetnie przedstawiony. Taką biografią też z zeszłego roku jest Rodziewicz-ówna, ale również postać kontrowersyjna, postać nieoczywista, z którą świetnie sobie poradziła Emilia Padoł, także serdecznie Państwa zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł.
O książce na wakacje rozmawiał z Sylwią Górą Mariusz Osyra. Zajrzyjcie do miejskiej biblioteki i do filii w swojej dzielnicy od 2 lipca.
Czytaj także: