Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Krzysztof Matyjaszczyk w Radiu Jura o budżecie i budowie nowej linii tramwajowej

Facebook Twitter

Ponad 80 zadań inwestycyjnych. Takie są plany władz miasta w przyszłym roku. W ubiegłym tygodniu prezydent miasta przedstawił projekt budżetu na 2014 rok. W mieście głośno mówi się również o budowie kolejnej linii tramwajowej.

Krzysztof Matyjaszczyk był porannym gościem Radia Jura. Posłuchaj całej rozmowy:

Radio Jura: Budżet na 2014 rok to dla miasta w tej chwili kluczowa sprawa. Powiedzmy krótko na co miasto wyda pieniądze i czy nadal będziemy na minusie, bo ten deficyt przy konstruowaniu budżetu zazwyczaj się pojawia.

Wskaźniki budżetowe w tej propozycji, jaka została przedstawiona 15 listopada są dużo, dużo lepsze niż budżetów zgłaszanych do tej pory. To znaczy, że przerost zadłużenia jest mniejszy, również kredyt, który jest do pozyskania jest dużo mniejszy niż do tej pory pobierane, czyli wskaźniki budżetowe są bardzo optymistyczne i pozytywne. W tym budżecie, po pierwsze, chcemy zabezpieczyć największe potrzeby mieszkańców, czyli oświatę, pomoc społeczną, również drogi i wiele innych zagadnień. Ale też przygotowujemy się do pozyskania środków europejskich w przyszłym okresie programowania ze środków Unii Europejskiej, dlatego zapisanych jest wiele nowych inwestycji, ponad 80, z czego ponad 40 to nowe zadania. To jest związane z tym, że musimy przygotować projekty, opracowania po to, żebyśmy byli gotowi, żeby kolejne środki z Unii Europejskiej w Częstochowie pozyskiwać.

Radio Jura: Jakie są te najważniejsze wydatki i inwestycje na przyszły rok?

Dalej będziemy zajmować się drogami, czyli będzie kontynuowana przebudowa DK 1 i DK 46, czyli tak zwane skrzyżowanie wielopoziomowe z połączeniem z ulicą Srebrną, będziemy remontować, modernizować ulice Warszwską, Rędzińską od skrzyżowania z Jana Pawła aż po granice miasta. Chcemy wybudować II część Korzytarza Północnego, także połączenie ulicy Bohaterów Monte Cassino z ulicą Śląską. Chcielibyśmy zakupić tabor autobusowy dla MPK. Także wiele mostów (…). Rozbudowa ulicy Nadrzecznej, kontynuacja uzbrajania terenu, który zgłosiliśmy do specjalnej strefy ekonomicznej, mam nadzieję, że również ulica Rejtana doczeka się nawierzchni z oświetleniem, co jest bardzo potrzebne. Także tych zadań jest wiele.

Radio Jura: Czy jednym z tych zadań może być również budowa nowej linii tramwajowej na Parkitkę?

Przymierzamy się do wielu rozwiązań komunikacyjnych. W tym również do rozbudowy linii tramwajowej, do zakupu nowych tramwajów i autobusów. W przyszłym okresie programowania są środki na takie inwestycje. Nawet ostatnio w trakcie takich rozmów wewnątrz województwa udało nam się wynegocjować dużo wyższe kwoty na zintegrowane inwestycje terytorialne, w tym są między innymi fundusze na nowe linie trwamwajowe. (…) Natomiast za wcześnie jest, by mówić, że to się uda zrobić. Po pierwsze czekamy na opinie i badania, które uzasadnią, czy ta linia, jeżeli zostanie wybudowana, to będzie miała kogo wozić. Jeżeli z tych analiz wyniknie, że linia na Parkitkę jest słusznym rozwiązaniem komunikacyjnym, to ta propozycja na pewno znacząco wzrośnie wśród pozycji, o których współfinansowanie będziemy wnioskować do Unii Europejskiej.

Radio Jura: Czyli na pewno nie będzie to przyszły rok…

Liczę, że na przełomie roku będziemy mieć opinię od specjalistów, którzy badają komunikacyjnie Częstochowę, czy ma to uzasadnienie. Jeżeli ono będzie, to wtedy będziemy planować, jak rozłożyć akcenty w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej w przyszłym okresie programowania, czyli będzie to przełom 2014/2015 roku.

Radio Jura: Skoro już mówimy o inwestycjach, to jedną z najważniejszych dla Częstochowy była budowa Hotelu 4-gwiazdkowego przy Oleńki, wiemy, że taki hotel w Częstochowie ma powstać, ale ta sprawa na razie utknęła. Czy to oznacza, że ta inwestycja się rozmyje tak jak sławetny aquapark?

Jestem przekonany, że zarówno hotel jak i aquapark powstaną w Częstochowie, jeżeli mówimy o hotelu, to roboty się rozpoczęły, to są takie prace przygotowawcze. Dogrywana jest umowa pomiędzy inwestorem i generalnym wykonawcą. Co ważne, w rachubę wchodzą firmy częstochowskie, co było powiedzane na początku. Myślę, że na początku roku prace związane z hotelem zostaną zintensyfikowane. Inwestor nadal jest zainteresowany, wywiązuje się z tych spraw, które są związane z umową zawartą z miastem. Liczę, że skoro już zainwestował tyle pieniędzy w Częstochowie: w projekty, w czynsze, w przygotowania, to po prostu zrealizuje również sam hotel.

Radio Jura: To znaczy, że inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku? Do czego się zobowiązał inwestor?

Trudno mi jest mówić o terminach, bo wiemy, że one zostały przekroczone. Spodziewamy, że prace budowlane ruszą z kopyta i że nic już nie będzie nam blokowało tego, żeby ten hotel został oddany do użytku mieszkańcom i turystom.
Radio Jura: Na koniec pytanie naszego słuchacza. Pan Kamil pyta o ostatni wyjazd prezydenta do Hongkongu. Dlaczego władza jeździ tak daleko, czy nie ma ważniejszych spraw tu na miejscu, chociażby w województwie.

Władze muszą być w różnych miejscach i nie zaniedbują przy tym ani miasta, ani województwa, musimy się pokazywać w Brukseli i wielu innych miejscach. (…) Nigdy nie ma tak, że wszystko się rozstrzyga w trakcie jednego wyjazdu. (…) Ale tak samo było wcześniej z kierunkiem chińskim, a dzisiaj, w moim przekonaniu, na tle Polski Częstochowa jest bardzo mocno osadzona w kontaktach i relacjach z Chińczykami i jeżeli tylko jakimś szerszym strumieniem popłynie stamtąd wola inwestowania, to my będziemy jednymi z pierwszych, dlatego że wcześniej dopasowaliśmy te relacje i je podtrzymujemy. (…)

Rozmawiał Marcin Piwnicki.

W każdy wtorek po 8.00 pytamy, dyskutujemy, omawiamy tematy ważne i istotne. Czekamy także na Wasze propozycje – kogo chcecie usłyszeć w programie? Jaki temat należy poruszyć? Czekamy na sugestie, zachęcamy do komentowania. Skontaktuj się z nami – DAJ ZNAĆ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj