Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Krwawy piątek (11.09) na Placu Biegańskiego!

Facebook Twitter

W Częstochowie poleje się krew! Już dzisiaj (11.09) na placu Biegańskiego od 9 do 17 będzie można honorowo oddać krew w specjalnym autobusie.

Akcja” Krwawy piątek” organizowana jest Ambasadę Dobroczynności i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach:

Mam nadzieję, że krew się poleje i może tak nie nazywajmy tego eventem, bo nie chcemy robić tego hucznie – tak jak robimy to co roku bicie rekordu w pobieraniu krwi dla ratowania życia i zdrowia. Nie będzie tutaj żadnej imprezy współtowarzyszącej temu wydarzeniu, ponieważ wiadomo jaka jest sytuacja dzisiaj. Dbamy o zdrowie wszystkich mieszkańców Częstochowy, w tym też nasze, także musimy tutaj zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, jakie dzisiaj po prostu muszą być zachowane, czyli odstępy, maseczki i dezynfekcja – musi mieć to po prostu miejsce. 

– mówił Tomasz Ginał – prezes Fundacji Ambasada Dobroczynności. Z Regionalnych Centrum Krwiodawstwa docierają informacje, że krwi brakuje, a zapasy niektórych grup są na wyczerpaniu:

Jeszcze sytuacja, która dzisiaj się znajduje, w której wszyscy się znajdujemy jeszcze tym bardziej to spotęgowała, że tej krwi jest coraz mniej. No niestety nie da się tego wyprodukować. 

Jak się przygotować do oddawania krwi?

No na pewno trzeba być zdrowym, nie można być przeziębionym i podziębionym. Trzeba, bo to wiadomo, że ten organizm musi być odporny, bo tej krwi troszeczkę z naszego organizmu ulatuje, bo to jest bez mała pół litra. Na pewno trzeba zjeść lekkostrawny posiłek, żeby nie było po prostu, żeby człowiek nie był niewiadomo jak najedzony. Trzeba być wypoczętym. Nie można być pod wpływem alkoholu ani innych używek, bo jest podstawą. Myślę, że każdy, kto przyjdzie z ulicy będzie obsłużony. Będą stały na Placu Biegańskiego dwa krwiobusy i myślę, że te dwa krwiobusy będą już mają w miarę duży ten przemiał, bo tam jest kilka stanowisk w takim samochodzie do poboru krwi. 

Na pl. Biegańskiego krew mają oddawać też ludzie służb:

Na pewno w Częstochowie po raz kolejny poleje się krew, bo myślę, że w tym momencie chcemy uderzyć w grupy zawodowe i tutaj bardzo chciałem podziękować przewodniczącemu, który się też włączył w tą akcję naszą – Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Częstochowie Arkadiusz Kobiela.

Wizytę w centrum miasta w celu oddania życiodajnego płynu zapowiadają także częstochowscy strażacy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021