Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kradzież danych a nieprawidłowości w Budżecie Obywatelskim? Stanowisko Urzędu Miasta

Facebook Twitter

Sprawa od kilku dni jest mocno dyskutowana w Częstochowie. Chodzi o nieprawidłowości podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim i kradzież danych osobowych pracowników MOPS-u. Czy dopatrzono się jakiegoś nieuprawnionego działania w tym zakresie?

O to pytaliśmy częstochowski magistrat:

Ze strony Urzędu Miasta w procesie głosowania na Budżet Obywatelski 2021 nie było według naszej wiedzy żadnych uchybień ani w zakresie procedury, ani w kwestii transparentności. Naganne moralnie i podlegające prawnym sankcjom postępowanie związane z użyciem czyichś danych to nie powinno być podstawą do kwestionowania społecznej wartości Budżetu Obywatelskiego, którego zasady tworzone są w Częstochowie od lat. Mamy nadzieję na obiektywne zbadanie sprawy przez organy ścigania

– przekonuje rzecznik w Urzędzie Miasta Włodzimierz Tutaj, który zapewnia, że wszelkie wątpliwości powinna wyjaśnić prokuratura. Niezbędną informację w tym temacie przygotuje też magistrat na podstawie zebranych danych. Jakie działania już wszczęto wewnątrz urzędu i czy dane osobowe są tu bezpieczne?

Jeżeli chodzi o działania Urzędu Miasta, wystąpiliśmy o wyjaśnienia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mimo, że zbiory danych osobowych MOPS i Urzędu Miasta są zbiorami oddzielnymi Inspektor Ochrony Danych Osobowych w Urzędzie Miasta ma pełnomocnictwo do kontroli w zakresie zgodności danych osobowych w MOPS jako jednostce miejskiej.

Radni częstochowscy w tej sprawie zwołali w nadzwyczajnym trybie sesję Rady Miasta, a część z nich informuje o kolejnych nieprawidłowościach związanych z ochroną danych zatrudnionych w miejskich spółkach lub procedurą wyłaniania zadań w Budżecie Obywatelskim i ich promocją. Takie interpelacje i zapytania radni złożyli też do urzędu:

Miejska procedura głosowania nad Budżetem Obywatelskim nie przewidywała organizacji żadnych punktów mobilnych ze względu na sytuację epidemiologiczną. Urząd Miasta nie prowadził więc w czasie głosowania absolutnie takich działań. Jeżeli jakakolwiek osoba lub grupa promująca jakieś zadanie zrealizowała taką akcję, robiła to własnym sumptem i na własną odpowiedzialność.

W tej sprawie informował nas rzecznik w częstochowskim Urzędzie Miasta – Włodzimierz Tutaj. Sprawa ma charakter rozwojowy, szczególnie że trwa w tej sprawie śledztwo prokuratury, zawiadomione zostały też organy nadzoru.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj