Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kora zmarła 3 lata temu. Młodzi muzycy z Częstochowy nagrali cover. „Krakowski spleen” w wersji symfonicznej. Koniecznie posłuchajcie!

Facebook Twitter

Ponad miesiąc temu częstochowscy radni zadecydowali, że Promenada Śródmiejska będzie nosić nazwę- Olgi Sipowicz pseudonim „Kora”. Teraz hołd zmarłej trzy lata temu artystce postanowili oddać młodzi muzycy z naszego miasta i okolic.

Orkiestra Rozrywkowa Wiktora Wojsyka wsparta wokalem Marty Kijas nagrali cover piosenki Maanamu – Krakowski Spleen. Utwór pojawił się w eterze dokładnie w trzecią rocznicę śmierci Kory:

Stało się to dlatego, że w tym roku wybitna artystka z Krakowa obchodziłaby swoje 70 urodziny. Od trzech lat nie ma jej już z nami, nie występuje na scenie, w tym roku obchodzimy trzecią rocznicę jej śmierci – 28 lipca, właśnie kiedy ukazał się cover naszej orkiestry, we współpracy z Martą Kijas, All Dęte Studio, Miłoszem Cabanem udało się coś takiego stworzyć, aby upamiętnić artystkę. To taki nasz muzyczny hołd właśnie dla niej

– mówi Wiktor Wojsyk – młody muzyk z okolic Częstochowy. Dlaczego ten cover jest wyjątkowy?

Jest grany 100% na żywo, przez żywe instrumenty, nie ma tam żadnej elektroniki i nie jest to zwykły cover, gdzie gra tylko gitara, bas, perkusja, ponieważ jest to cover w wersji symfonicznej. Gra orkiestra, w której jest grupa smyczkowa, grupa dęta – oni razem usiedli na sali i zagrali taki cover. Nagraliśmy go w wersji symfonicznej, w aranżacji Miłosza Cabana.

Do coveru Krakowskiego Spleenu powstał także teledysk, który oczywiście został nakręcony w Krakowie:

Przede wszystkim chodzi o to, że mamy w Polsce festiwale Zbigniewa Wodeckiego, Czesława Niemena – nie umniejszając tym artystom, ale brakuje wspomnienia Olgi Jackowskiej – Kory. My, jako młodzi ludzie, bo przedział wiekowy jest od 15-16 roku życia, szanujemy tę muzykę, przy której bawili się nasi rodzice, i przy której dorastali. Chcemy pokazać, że podchodzimy do tego z sentymentem i szanujemy to, co kiedyś było tworzone.

Krakowski Spleen w wykonaniu młodych muzyków z okolic Częstochowy znajdziecie na platformie youtube.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj