Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

Facebook Twitter

Wczoraj (9.03.) o 15.00 zostały wprowadzone na głównych przejściach granicznych, w województwie śląskim to przejście na autostradzie A1 w Gorzyczkach.

Na granicy stoją punkty sanitarne, w których mierzona jest temperatura kierowcy i pasażerów, a także zebrane dane dotyczące każdego z podróżujących.

Zostały uruchomione punkty kontroli sanitarnej. Te punkty mają przede wszystkim na celu kontrolę temperatury, kontrolę sanitarną wszystkich przejeżdżających drogą autostradową. Mówimy tutaj przede wszystkim o autokarach oraz o busach od 9 osób. Naszym zadaniem jest, aby wszystkie te wjeżdżające osoby były skontrolowane pod kątem temperatury. W sytuacji, kiedy taka temperatura się może pojawić, ta osoba jest odosobniona i dalsze służby postępują zgodnie z procedurami. Co warto powiedzieć to jest zbieranie informacji od wszystkich, którzy znajdują się na pokładzie busa tak, abyśmy mogli w trybie błyskawicznym, natychmiastowym zebrać te dane, żeby w razie, gdyby był przypadek potwierdzony na terenie województwa czy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, wówczas jesteśmy w stanie ustalić wszystkich współpodróżnych w trybie nagłym i objąć ich natychmiastową kwarantanną.

– mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Kontrole przeprowadza straż graniczna oraz policja. Mówi komendant wojewódzki policji w Katowicach Krzysztof Justyński:

Do działań na terenie województwa śląskiego włącza się także śląska policja. Dedykowani do takiego rodzaju prac zostali policjanci specjalnie wyposażeni, przygotowani do pracy w tego rodzaju miejscach. Oprócz tego w Komendzie Wojewódzkiej Policji utworzyłem specjalny zespół policjantów, którzy całodobowo mają zapewnić obsługę wszystkich służb, które potrzebują pomocy policyjnej. Takich ustaleń może być dużo, gwarantujemy, że będziemy 24h/dobę pracować, również część z państwa może się liczyć z tym, że na ulicach miast, zwłaszcza na drogach, na głównych szlakach komunikacyjnych w najbliższych dniach pojawi się dużo więcej policjantów, którzy będą m. in. patrolować drogi dojazdowe, zwłaszcza te na kierunkach zagranicznych, ale również policjanci będą bardziej aktywni w miejscach pełnienia służby tam, gdzie są duże miejsca zmiany środków transportu: autobusy, pociągi, dworce kolejowe po to, abyśmy w miarę szybko i sprawnie identyfikowali pojazdy czy osoby, które w danym momencie pojawią się na terenie Polski.

Na terenie województwa śląskiego jest 5 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wszyscy są mieszkańcami Rybnika i znajdują się na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. W sumie na Śląsku 8 osób jest hospitalizowanych, w kwarantannie 89, pod nadzorem sanitarnym 737.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj