Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kontrole autokarów w wakacje. Policja informuje jak się przygotować do drogi

Facebook Twitter

Na dniach rozpoczynają się letnie wakacje. Częstochowska policja przypomina, aby odpowiednio wcześniej zadbać o bezpieczeństwo dzieci, które będą wyjeżdżać na letni wypoczynek i zgłaszać potrzebę sprawdzenia przez mundurowych autokarów.

kontrole autokarów
fot.czestochowa.pl

Policja zapowiada kontrole autokarów

Kontrole ruszyły nie tylko w Częstochowie, ale i w całym regionie:

Barbara Poznańska: Taką kontrolę policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzają na rynku Wieluńskim, tam o umówionej godzinie przyjeżdża przewoźnik razem z załogą, wówczas policjanci sprawdzają stan techniczny tego pojazdu, stan psychofizyczny kierującego, jak również dokumenty. Wówczas kierowca otrzymuje taki protokół pokontrolny, gdzie mamy gwarancję, że ta kontrola się odbyła i pojazd, którym będą podróżować nasze dzieci, jest sprawny. Zachęcamy do tego, aby prosić policjantów o przeprowadzenie takiej kontroli, wówczas mamy pewność, że pojazd, którym podróżują nasze dzieci, jest sprawny, a kierowca trzeźwy.

Mówi aspirant sztabowy Barbara Poznańska, rzecznik z KMP. Już można zgłaszać potrzebę sprawdzenia przez mundurowych autokarów, którymi dzieci będą wyjeżdżać na obozy i kolonie. Warto, aby w zgłoszeniu podać termin wyjazdu oraz liczbę autokarów. Można też taką potrzebę zgłosić zawsze, gdy tylko cos nas zaniepokoi:

Barbara Poznańska: Zawsze, jeżeli mamy podejrzenie, że kierujący wskazuje na to swoim zachowaniem, że znajduje się w złym stanie psychofizycznym, mamy podejrzenie, że jest pod działaniem alkoholu lub innego środka podobnie działającego, jak również pojazd, którym mają przemierzać nasze dzieci, mamy prawo zgłosić taką obawę dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i poprosić o taką kontrolę. Gwarantowany na pewno będzie przyjazd policjantów, którzy na miejscu podejmą czynności i zweryfikują tę informację.

Wakacje tuż, tuż. To będzie czas letnich wyjazdów – ważne więc aby był bezpieczne, przypomina częstochowska drogówka. Podczas rodzinnych wyjazdów pamiętajcie też o wzmożonej aktywności drogowych patroli. Dlatego warto przygotować pojazd do drogi, dobrze się wyspać i nie nadużywać alkoholu – wszystko dla bezpieczeństwa podróżujących bliskich:

Barbara Poznańska: Podczas tegorocznych wakacji policjanci z częstochowskiej drogówki będą dbać o bezpieczeństwo podczas podróży zarówno tych wyjeżdżających na letni wypoczynek, jak i tych, którzy wracają. Będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdu, jak również to, czy dzieci są przewożone we właściwy sposób, czyli w tak zwanych fotelikach. Będziemy dbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących w tym czasie. Zależy nam na tym, aby te wakacje były dla wszystkich bezpieczne.

Drogówka i mundurowi podpowiadają też jak się przygotować, aby bezpiecznie i cało dotrzeć do celu. Te uniwersalne rady znów są szczególnie aktualne:

Barbara Poznańska: Przed wyjazdem każdy kierujący powinien zadbać o to, aby jego pojazd był sprawny, wyposażony we wszystkie elementy, które w czasie podróży mogą się przydać. Pamiętajmy o tym, aby nasz stan psychofizyczny był dobry, a to oznacza, żebyśmy mieli pewność, że jesteśmy trzeźwi, siadając za kółko, jak również wypoczęci. Podczas jazdy zalecamy robić sobie odpoczynek nawet na kilka minut. To wystarczy po to, abyśmy swoje siły i dalej mogli bezpiecznie dojechać do celu.

Radziła asp. szt. Barbara Poznańska, rzecznik częstochowskiej policji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lipca 2024