Kontrola hodowli bizona w Rzerzęczycach, zapowiedziana przez RDOŚ
Kontrola hodowli bizona w Rzerzęczycach, w gminie Kłomnice, zapowiedziana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Właściciel gospodarstwa, z którego jesienią oddaliły się dwie dorosłe sztuki, nie miał prawdopodobnie zgody na prowadzenie podobnej hodowli.

Szacowany czas czytania: 01:54
Kontrola hodowli bizona
Kontrola hodowli bizona w Rzerzęczycach, w gminie Kłomnice, zapowiedziana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, nie wykazała obecności innych zwierząt tego gatunku:
Natalia Zapała: W trakcie wizji terenowej zagrody w gminie Kłomnice przeprowadzonej przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, nie stwierdzono obecności większej liczby bizonów w ramach hodowli. Trwają poszukiwania bizonów, które uciekły z zagrody.
Poinformowała Natalia Zapała, rzecznik RDOŚ w Katowicach. Para dorosłych bizonów, która uciekła z zagrody i teraz przemieszcza się wraz z cielakiem po lasach na pograniczu województw śląskiego i łódzkiego, ma być wkrótce odłowiona. Te dzikie zwierzęta jednak trudno namierzyć:
Natalia Zapała: Ostatnio zaobserwowane zostały na terenie gminy Koniecpol. Przy czym zwierzęta mogą się poruszać nawet do dwóch kilometrów na dobę. Dlatego też czekamy cały czas na aktualne informacje od mieszkańców o miejscu ich pobytu, które prosimy, aby pilnie zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Bizony amerykańskie nie mogą u nas żyć dziko, są za to w specjalistycznej hodowli w Kurozwękach w woj. świętokrzyskim, tam ma być przewieziona bizonia rodzina, gdy uda się ją schwytać. Przyrodnicy podkreślają, że to obcy gatunek w naszych lasach, który zagraża np. żubrowi:
Natalia Zapała: Bizon jest inwazyjnym gatunkiem obcym i w związku z tym, że bizony przedostały się do środowiska przyrodniczego, należy przeprowadzić działania zaradcze. Chcemy bizony odłowić i przekazać je do Safari Bizon w województwie świętokrzyskim. Jest to jedyne takie miejsce, które ma zezwolenie na przetrzymywanie tego gatunku zwierząt.
Dodaje rzecznik katowickiej RDOŚ – Natalia Zapała. Przy sprawie współpracują regionalne dyrekcje ochrony środowiska z Katowic i Łodzi.
Czytaj także:
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!