Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koniec „jazdy na zderzak” – większy dystans na szybkich odcinkach. Zmiany od 1 czerwca zapowiada policja

Facebook Twitter

Kierowcy pamiętajcie, od 1 czerwca nowe przepisy obowiązują na drogach. Jak się okazuje bezpieczna odległość - dystans to słowo klucz do zdrowia i życia. To ważny czynnik, który w sytuacji zaskoczenia może nas uratować, informuje policja w Częstochowie.

fot. slaska.policja.gov.pl

Dlatego koniec z jazdą na zderzak, będzie to egzekwowane na autostradach czy ekspresówkach – zapowiada drogówka.

Ta odległość minimalna musi wynosić co najmniej połowę wartości określonej w km, jaką porusza się kierujący. Jeżeli kierujący jedzie z prędkością 120 km/h na drodze ekspresowej, to odległość między pojazdami musi wynosić co najmniej 60m. Jeżeli odległość będzie znacząca, to żaden z policjantów nie będzie podejmował takiej kontroli, natomiast jeżeli ta odległość nie będzie zachowana, to na pewno będzie reakcja odpowiednia do zachowania kierującego

– ostrzega st. asp. Grzegorz Wilczyński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego miejskiej komendy policji.

Na trasach szybkiego ruchu dystans między jadącymi samochodami musi być większy. Wszystko dla bezpieczeństwa, aby zdążyć wykonać manewr w nagłej sytuacji.

Zachowanie minimalnej odległości pomiędzy pojazdami wpłynie realnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Regulacja jak najbardziej poprawi bezpieczeństwo, zwłaszcza na drogach, na których ta prędkość jest dosyć znacząca – na autostradzie 140 km/h (prędkość dopuszczalna) i na drodze ekspresowej – 120 km/h.

Radio Jura: Chodzi o to, żeby mieć czas i miejsce na wykonanie nagłego manewru.

Czas i miejsce na to, żeby zareagować i wyhamować w razie sytuacji, jeżeli by tego wymagała

– przestrzega częstochowska drogówka i st. asp. Grzegorz Wilczyński. Przy okazji pamiętajcie, że w kodeksie zmiany dotyczą również pierwszeństwa pieszego na pasach i zrównania do 50 km/h dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym przez całą dobę. Czy będą najpierw upomnienia dla kierowców którzy zapomną o nowych przepisach?

Nasza reakcja będzie adekwatna do zaistniałych sytuacji drogowych, tzn. w zależności jeżeli będzie naruszenie rażące, to skutki dla kierującego będą ostrzejsze. Natomiast jeżeli zachowania kierujących będą na tyle nieprawidłowe, że nie spowodują żadnego zagrożenia, nie wykluczam, że wobec nich mogą zostać zastosowane pouczenia.

Naszym rozmówcą był zastępca naczelnika częstochowskiej drogówki Grzegorz Wilczyński. Zmiany kodeksu drogowego obowiązują od 1 czerwca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj