Konferencja ,,Zdrowie, nasze zdrowie” podsumowała kolejny rok profilaktyki zdrowotnej dla najmłodszych mieszkańców
„Zdrowie, nasze zdrowie" to temat, który powinien być dla nas zawsze numerem jeden, dlatego zdominował konferencyjne spotkanie w częstochowskim magistracie. Było sporo miejsca dla zasad zdrowego żywienia, szeroko prowadzonej profilaktyki i tematyki aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym.

Szacowany czas czytania: 02:15
Powstały nawet przydatne do tego narzędzia:
Karol Tomczyk: Piramida aktywności fizycznej dzieci i młodzieży powstała na wzór piramidy zdrowego żywienia. Została opracowana m.in. przez Polski Instytut Żywności i Żywienia. I tutaj, w tej piramidzie pokazane są czynności, jakie dziecko powinno wykonywać codziennie 4 – 5 razy w tygodniu, 2 do 3 razy w tygodniu i też są pokazane na szczycie ograniczenia, które powinniśmy jednak stosować dzieciom jako rodzice nauczyciele. Chodzi tutaj o to, żeby ograniczyć albo wyznaczyć jakieś granice dzieciom w korzystaniu z telewizji, z komputerów, tabletów i telefonów, aby nie zahamować ich prawidłowego rozwoju.
Podkreślał Karol Tomczyk, prezes Fundacji Innowacyjnej Edukacji i Rozwoju „Kosmos”. Niestety wiadomo, że aktualna aktywność fizyczna dzieci i młodzieży spada – w porównaniu do minionych lat nie wygląda ona najlepiej:
Marta Szymanek-Pilarczyk: Z badań wynika, że jest słabsza. Dlaczego? Wiele aspektów na to wpływa? Pierwszy czynnik jest taki, że chyba za bardzo my, rodzice bezpiecznie też podchodzimy do dziecka i wszystko jest teraz pod dużą kontrolą. Kiedyś rodzic nie kontrolował tego, że dziecko poszło na plac zabaw i co robiło, a teraz dzieciak jest z telefonem, bo gdyby co, to oczywiście muszę go mieć. Więc to jest jedna rzecz. Faktycznie media, ilość spędzanego czasu przy komputerze również na to wpływa i myślę, że to są takie główne dwa czynniki, o których możemy mówić.
– ocenia Marta Szymanek-Pilarczyk, pracownik Studium Wychowania i Sportu UJD w Częstochowie. Potrzebne są systemowe zmiany. Jak powinny wyglądać zajęcia z wf-u, aby zachęcać dzieci do ćwiczeń?
Krzysztof Kościański: Wychowanie fizyczne się zmienia, zmieniają się dzieci, zmieniają się wymogi, ale zmieniają się też metody, z jakimi nauczyciele powinni pracować. Myślę, że kiedyś było to bardzo mocno postawione na rywalizację, na elementy stricte sportowe. Dzisiejszy WF moim zdaniem powinien iść w kierunku rekreacji fizycznej, aby dzieci zrozumiały przede wszystkim jak ważny jest ruch i jak ważny jest zdrowy styl życia. bo gdy one będą miały teoretyczną taką samoświadomość, one inaczej będą podchodzić do aktywności fizycznej na wychowaniu fizycznym.
– zauważa Krzysztof Kościański, dyrektor SP nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie. Ruch to zdrowie, o tym warto pamiętać szczególnie na wiosnę. Przypomnijmy o tym dzieciom i młodzieży.
Czytaj także: