Konduktorownia poleca kolejną wystawę
W Konduktorowni przy ul. Piłsudskiego, w sąsiedztwie dworca już można oglądać wystawę pt. „Znaki Czasu".

Szacowany czas czytania: 01:37
To kolekcja sztuki współczesnej, na której zgromadzono prace z różnych dziedzin, a wszystko na okoliczność jubileuszu 20-lecia działalności Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych:
Anita Grobelak: To nasza wystawa jubileuszowa. Zbliżamy się powoli do szczytnej daty, kiedy wybije nam to rocznik 20. To jest wystawa, która stanowi kolekcję, jaką udało się zgromadzić Regionalnemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie od początku jego działalności. I tutaj warto by było wspomnieć nazwisko Piotra Głowackiego, który jest ojcem chrzestnym tych zbiorów oraz pierwszy zarząd częstochowskiego oddziału Zachęty.
W jednym miejscu na okolicznościowej wystawie jest i malarstwo, grafika, rysunek, fotografia, czy nawet projekcje wideo, mówi Anita Grobelak. Czyje prace zobaczymy w salach wystawowych?
Anita Grobelak: Mamy tutaj 18 prac częstochowskich artystów. Część z nich już niestety nieżyjących(…). Mamy też przepiękną, imponującą pracę profesora Włodzimierza Kuleja, obok której wisi praca Tadeusza Kantora. Jedna z perełek w naszych zbiorach.
„Znaki Czasu” to kolekcja dzieł z przestrzeni kilkudziesięciu lat, obrazuje zmieniające się trendy w polskiej sztuce współczesnej:
Anita Grobelak: Udostępniamy prawie całą kolekcję, tyle ile nam udało nam się pokazać tutaj w przestrzeni Konduktorowni. Myślę, że kolekcja „Znaki czasu” jest świadectwem epoki końca transformacji, transformacji społeczno – politycznych, które miały miejsce w Polsce i stanowiska artystów do tychże właśnie przemian.
Niedawno jedną z kolekcji prac współczesnych prezentowało Muzeum Częstochowskie, teraz własną wystawę w Konduktorowni poleca Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Ekspozycję otwarto 31 stycznia, mówiła o niej Anita Grobelak.
Czytaj także: