Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koncert nadzwyczajny pamięci Krzysztofa Pendereckiego w Jasnogórskiej Bazylice. Otwarty dla wszystkich

Facebook Twitter

Koncert nadzwyczajny poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego to uczta dla melomanów w Częstochowie. Dziś (26.05) o godz. 18:00 przed publicznością wystąpi Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

fot. facebook.com/FilharmoniaCzestochowska

Janusz Siadlak: W Bazylice Jasnogórskiej, miejscu szczególnym dla pana profesora Pendereckiego, o czym wielokrotnie wspominał. Udało się zaprosić do poprowadzenia, zadyrygowania tym koncertem pana profesora Macieja Tworka, który był wieloletnim asystentem Krzysztofa Pendereckiego. Muzykę, którą prezentuje chór pod jego dyrekcją, on sam najlepiej nam przekaże.

Niezwykła muzyka i wyjątkowe miejsce

– podkreśla kierujący chórem Janusz Siadlak. Czwartkowe spotkanie z chórem będzie wyjątkowe, bo koncert ma przywołać pamięć o zasłużonym i wybitnym kompozytorze:

Prof. Maciej Tworek: Zatknąłem się naprawdę z „instrumentem” niezwykłym w osobach chórzystów i prowadzącego również, pana Janusza Siadlaka. Chór zauroczył mnie swym poziomem. Chór, który świetnie rozumie tę muzykę Pendereckiego. Często jak usłyszał zespół, który dobrze wykonywał jego muzykę, zawsze mówił – oni rozumieją moją muzykę. Także możemy się spodziewać pięknego wieczoru z muzyką nie tylko Pendereckiego, ale też Arvo Pärta

– mówi Maciej Tworek, profesor Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, który zadyryguje częstochowskim chórem. Przygotowana muzyka ma zabrzmieć szczególnie z uwagi na wybrane miejsce:

Prof. Maciej Tworek: To nie jest tylko występ chóru, to nie jest tylko występ dyrygenta. To jest udział trzech światów, może jeszcze jest czwarty wymiar, czyli publiczność, zespół, my jako dyrygenci gdzieś w środku tego wszystkiego, a nad nami niezwykłe miejsce – Bazylika Jasnogórska. Lepszego miejsca nie można było sobie wyobrazić na tego typu koncert. Było to miejsce szczególne dla profesora, on tu często bywał, brał udział w festiwalu Gaude Mater

– dodaje Maciej Tworek.

Muzycy zapraszają wszystkich, wstęp jest wolny. Miejsca w Bazylice są nienumerowane. Początek o godz. 18:00.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj