Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Komendant Miejski Policji: Eliminacja piratów drogowych poprzez kontrole to jeden z sierpniowych celów częstochowskich policji

Facebook Twitter

Dwoma wypadkami ze skutkiem śmiertelnym - tak zakończył się lipiec na drogach w Częstochowie. Przybywa czarnych kropek na policyjnej mapie wypadków drogowych. Mapa jest aktualizowana każdego dnia i ma za zadanie zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Tylko w miniony weekend łącznie doszło w Częstochowie i powiecie częstochowskim do czterech wypadków i 45 kolizji. W związku z tym Komendant Miejskiej Policji apeluje do uczestników ruchu drogowego o ostrożność, aby druga połowa wakacji nie stała koszmarem- apel przede wszystkim do kierowców jednośladów:

Do motocyklistów tylko można mieć taki apel: drodzy motocykliści prawdą jest, że posiadacie bardzo szybkie pojazdy i nie zawsze będziecie w stanie nad nimi zapanować. Tutaj też uwaga w stosunku do kierowców, którzy jeżdżą na motorach rzadko. To są maszyny z ogromną szybkością, z ogromną mocą i nie zawsze jesteśmy w stanie nad tym panować. To są wykroczenia, to są przewinienia, które będą bardzo rygorystycznie karane ze strony moich służb ruchu drogowego

– mówi inspektor Dariusz Atłasik – Komendant Miejskiej Policji w Częstochowie. Jak dodaje – policjanci do końca wakacji będą prowadzić cykliczne kontrole na drogach w ramach działań z komendą wojewódzką, ale także w ramach działań krajowych:

Praktycznie codziennie zdarzają się sytuacje, że zostają zatrzymane prawa jazdy za przekroczenie szybkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym, już nie mówimy tu o mniejszych wykroczeniach. Trzeba mieć świadomość, że to nie jest kwestia tego, czy ktoś zostanie złapany czy niezłapany w zakresie przekroczenia prędkości, tylko kwestia tego, co tak naprawdę jest w stanie uczynić – ile złego – w sytuacji, kiedy spowoduje wypadek, w którym osoby obce doznają obrażeń, śmierci. Odpowiedzialność karna i cywilna spada na nas całkowicie.

Eliminacja piratów drogowych, poprzez kontrole, to kolejny z sierpniowych celów częstochowskich policji:

Jeśli chodzi o kwestię związaną z prowadzeniem pojazdów po zażyciu jakichkolwiek środków albo bycie w stanie nietrzeźwości, ale także po użyciu środków – to powoduje, że nasze panowanie nad pojazdami jest niewspółmierne do zagrożeń, które mogą potencjalnie na nas czyhać. Jest prawdą, że prowadzimy bardzo szeroko zakrojone działania, aby tego typu kierowców wykluczyć z uczestnictwa w ruchu drogowym. Te działania, z uwagi na kwestie covidowe, są troszkę utrudnione, aczkolwiek staramy się już prowadzić działania, które powodują iż będziemy w ramach uczynionych zamierzeń doprowadzać do tego, aby tego typu ludzi eliminować całkowicie z uczestnictwa w ruchu drogowym.

I jeszcze na koniec statystyki: od rozpoczęcia letniego wypoczynku na drogach województwa śląskiego doszło do 254 wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób: 3 kierowców, 2 rowerzystów, 2 pieszych, 1 motorowerzysta i 1 motocyklista. Rannych w wypadkach zostało 291 osób.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj