Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolizje z dzikimi zwierzętami na drogach w regionie. Kierowcy, uważajcie!

Facebook Twitter

Dzikie zwierzęta na drogach! Kierowcy - ostrzegamy, bo tylko w ciągu ostatnich dni doszło do kilku kolizji w naszym regionie.

fot. smarko/pixabay.com

Małgorzata Kmieciak ma szczegóły.

Tak, na początek jednak – o samych kolizjach. Miały miejsce na drogach powiatu kłobuckiego. Tylko w miniony poniedziałek i wtorek odnotowano 6 takich zdarzeń. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności podczas przejazdów przez las ale także w pobliżu łąk czy pól. Sarny, dziki czy lisy w okresie wiosennym częściej wychodzą na nasze drogi, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. A o czym jeszcze musimy pamiętać? Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jeśli zauważysz zwierzę na drodze – użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, dzika czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach – za nim mogą podążać kolejne. Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny – zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Pamiętajcie też o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne – może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zadzwonić na 112.

Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie lekceważyć znaku drogowego „Dzikie zwierzęta”. Widząc taki znak, jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zdjąć nogę z gazu w myśl zasady „im wolniej jedziesz, tym więcej czasu masz na reakcję”. Ważne jest również to, aby obserwować nie tylko drogę ale także pobocze. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę na drodze lub przy drodze należy natychmiast zwolnić.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022