Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejny odcinek A1 oddany dla kierowców

Facebook Twitter

Dobre informacje dla kierowców z regionu, którzy w najbliższym czasie planują podróż A1 w kierunku północnym. Już od jutra (19.11.), między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód, będą mieli do dyspozycji obie jezdnie.

fot. gov.pl/web/gddkia

Jeszcze przed końcem roku podobne zmiany planowane są także na odcinku Kamieńsk – Radomsko. Trzema pasami ruchu w kierunku Łodzi pojedziemy na 13-kilometrowym odcinku, od Radomska do Kruszyny na terenie woj. śląskiego. Także przed końcem roku udostępniona zostanie druga jezdnia od Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Na tym fragmencie kierowcy pojadą trzema pasami w kierunku Łodzi, a chwilę później także w stronę Częstochowy.

Wiadukt nad linią kolejową na początku obwodnicy Częstochowy

Budowa A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe

Wkrótce kolejne pozytywne zmiany na A1

Przełożenie ruchu umożliwi wykonawcy tego odcinka wykonanie na jezdni w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego docelowego oznakowania poziomego, naprawę barier energochłonnych i uzupełnienie ekranów akustycznych. Na końcu zostaną zdemontowane bariery, które do tej pory rozdzielały przeciwne pasy ruchu na tej jezdni.

W ciągu najbliższego miesiąca – do połowy grudnia – mają być oddane do użytkowania kolejne trzy kilometry A1. Chodzi o odcinek między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Piotrków Trybunalski Południe, gdzie kierowcy pojadą całą szerokością jezdni w kierunku Łodzi, a w kierunku odwrotnym dwoma pasami. W ciągu kolejnych dwóch tygodni udostępnione zostaną pozostałe pasy ruchu i kierowcy będą w pełni korzystali z całego, blisko 16-kilometrowego odcinka od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski

Zmiany także na innych odcinkach

Jeszcze przed końcem roku podobne zmiany w organizacji ruchu planowane są także na odcinku Kamieńsk – Radomsko. Kierowcy skorzystają z pełnego, trzypasowego przekroju jezdni w kierunku Częstochowy, a chwilę później także na jezdni w kierunku Łodzi. Trzema pasami ruchu w kierunku Łodzi pojedziemy również na udostępnionym jako pierwszym, w przekroju dwujezdniowym, 13-kilometrowym odcinku od Radomska do Kruszyny na terenie woj. śląskiego.

Także przed końcem roku udostępniona zostanie druga jezdnia od Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Na tym fragmencie kierowcy pojadą trzema pasami w kierunku Łodzi, a chwilę później także w stronę Częstochowy. Zatem jeszcze w tym roku kierowcy na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy zyskają łącznie blisko 56 kilometrów dwujezdniowej trasy, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku.

Do końca roku planowane jest też oddanie pierwszego fragmentu drugiej jezdni na odcinku Piotrków Trybunalski – Kamieńsk! O ile aura nie pokrzyżuje zamiarów drogowców, kierowcy powinni dostać do dyspozycji pięciokilometrowy odcinek zachodniej jezdni od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Częstochowy. Na przyszły rok pozostanie jeszcze ok. 19 km, a realizacja odcinka Piotrków Trybunalski – Kamieńsk zakończy się w III kw. przyszłego roku. Tym samym autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. pięciu godzin z przerwą na odpoczynek.

Wiadukt nad linią kolejową na początku obwodnicy Częstochowy

Dofinansowanie ze środków UE

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ponad 80 km starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj