Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejni członkowie mafii śmieciowej w rękach policjantów z Częstochowy

Facebook Twitter

Jest areszt dla członków grupy przestępczej za składowanie niebezpiecznych odpadów. Trzech sprawców zatrzymali policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy, razem z policyjnymi kontrterrorystami z Katowic i Opola.

fot. KMPCzestochowa

Poinformowała o tym rzecznik częstochowskiej komendy:

Sabina Chyra-Giereś: Na terenie województwa Śląskiego policjanci zatrzymali dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej w wieku 43 i 52 lat, którzy w 2019 roku nielegalnie transportowali, a następnie składowali bez wymaganych zezwoleń prawie 600 tys. litrów odpadów niebezpiecznych na terenie powiatu gliwickiego. Dodatkowo 43-latek usłyszał zarzut transportowania i składowania niebezpiecznych substancji na terenie Sosnowca i Siemianowic Śląskich.

– mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś. Groźne chemikalia grupa przestępców porzucała na terenie wielu gmin województwa śląskiego i opolskiego. Przestępcy w wieku 42, 43 i 52 lat, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, decyzją sądu trafili za kratki, gdzie poczekają na proces.

Sabina Chyra-Giereś: 7 listopada zatrzymano ukrywającego się od dłuższego czasu przed organami ścigania 42-latka mieszkańca z województwa śląskiego, który z kolei kierował grupą przestępczą, która z nielegalnego obrotu  niebezpiecznych odpadów utworzyła sobie źródło stałych dochodów, a na terenie Kędzierzyna-Koźla i Dąbrowy Górniczej składował niebezpieczne substancje.  Te odpady składowane były w wynajętych halach magazynowych lub też bezpośrednio na otwartej przestrzeni. Po wykonaniu badań na pobranych próbkach biegli stwierdzili, że te substancje  transportowane i składowane w niewłaściwy sposób mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

Cała trójka członków zorganizowanej grupy przestępczej została aresztowana na okres 3 miesięcy.

Sabina Chyra-Giereś: Za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, transport i składowanie odpadów niebezpiecznych w sposób zagrażający życiu i zdrowiu wielu osób grozi do 10 lat więzienia. Grupa śledczych z Częstochowy, tz. „Grupa Śmieciowa” zajmująca się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania niebezpiecznych odpadów utworzona została pod koniec 2019 roku. Od początku jej istnienia, dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, policjanci zatrzymali już 58 osób z zorganizowanej grupy przestępczej.

– informowała rzecznik częstochowskiej komendy policji podkom. Sabina Chyra-Giereś.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj