Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne zamieszanie wokół księdza z pustelni w Czatachowej

Facebook Twitter

Wraca głośna sprawa z księdzem Danielem Galusem w roli głównej. Duchowny z pustelni w Czatachowej wzywał wiernych, aby nie zakładali w kościele maseczek.

Robert Krzyżaniak w tym temacie.

Tak, te słowa, o których powiedziałeś padły podczas spotkania modlitewnego w połowie październiku. Od razu spotkały się z mocną reakcją za równo ze strony częstochowskiej kurii jak i ze strony policji. Abp Wacław Depo ukarał duchownego naganą, do prokuratury z kolei wpłynęło zawiadomienie, dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Ks Galus cały czas jednak nie krył się ze swoimi poglądami negującymi istnienie epidemii koronawirusa. I teraz sprawa ma swój ciąg dalszy. Kuria Metropolitalna wydała kolejne oświadczenie. Czytamy w nim, m.in. że w „związku z okazywaną przez ks. Galusa postawą nieposłuszeństwa i (…)wywołanym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, duchowny zmuszony jest opuścić pustelnię i przez najbliższe pół roku ma spędzić w odosobnieniu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią. 

Pełny tekst oświadczenia:

W dniu 17 listopada 2020 r. w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odbyło się spotkanie J.E. Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego z ks. Danielem GALUSEM, prezbiterem Archidiecezji Częstochowskiej, przebywającym na terenie tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa, gdzie gromadzi się skupiona wokół niego grupa wiernych określająca się jako „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa”. W spotkaniu tym uczestniczył również J.E. Ksiądz Biskup Andrzej PRZYBYLSKI, biskup pomocniczy i wikariusz generalny Archidiecezji Częstochowskiej.

W związku z okazywaną przez Ks. GALUSA postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania Ks. GALUSOWI zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.

Także członkowie kierowanej przez niego grupy, która nie posiada dotąd żadnego zatwierdzenia kościelnego, mimo zaoferowanej jej przez Kurię Metropolitalną w Częstochowie wszelkiej koniecznej pomocy, winni przyjąć ten czas jako sposobność do uspokojenia emocji, ale nade wszystko w modlitwie rozeznać swoją drogę i wierność Kościołowi. Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, podjęte zostaną wspólne kroki na drodze uregulowania sytuacji samego Ks. GALUSA, jak również wspólnoty.

ks. Mariusz BAKALARZ
rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj