Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne spotkanie naukowców z przedsiębiorcami poleca Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza

Facebook Twitter

W Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza wrócił cykl spotkań pod szyldem „Naukowcy dla Przedsiębiorców".

UJD

Tym razem spotkanie dotyczyć będzie ochrony zdrowia i środowiska:

Edmund Golis: Jego cel to zainteresowanie otoczenia społeczno – gospodarczego technologiami związanymi z ochroną zdrowia i ochroną środowiska. Mamy naukowców, którzy tym się zajmują, mamy nowy kierunek lekarski. W związku z tym zapragnęliśmy zaprosić przedsiębiorców, zaprosić otoczenie społeczno – gospodarcze, aby zapoznać ich z tym, czym dysponujemy. W zeszłym roku otworzyliśmy nowoczesne laboratorium badań środowiskowych i nowych materiałów i ta aparatura, najnowsze technologie pozwala nam rozwijać i inspirują nas przedsiębiorcy do rozwijania w ich obszarach, gdzie znaleźliby zastosowanie dla tego, co nasi naukowcy robią?

– mówi Edmund Golis, prof. UJD, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki. Uczelnia tym samym poszerza współpracę z przedsiębiorcami. Opracowywane w Częstochowie technologie są wdrażane do przemysłu. Od 3 lat realizowany jest projekt, którego celem jest wzbogacanie przetworów warzywno-owocowych preparatem błonnikowym.

Janusz Kapuśniak: Ten projekt jest realizowany we współpracy z przedsiębiorstwem, które produkuje musy warzywno – owocowe, ale także z dwoma instytutami naukowymi. Jeżeli chodzi o preparaty błonnikowy – owszem – tutaj nie tylko mamy na niego patent, ale mamy także zgodę na stosowanie jako żywności dla dzieci. Ta zgoda została wydana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Natomiast jeżeli chodzi o przetwory warzywno – owocowe, opracowaliśmy już recepturę i teraz jesteśmy na końcowym etapie badań klinicznych na wybranej grupie dzieci, które spożywają ten produkt. Jeżeli wszystkie badania kliniczne zakończą się powodzeniem, to produkt będzie gotowy do wprowadzenia na rynek.

– informował o postępach prac prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, kierownik Katedry Dietetyki i Badań Żywności częstochowskiego uniwersytetu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj