Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne próby oszustw przez telefon

Facebook Twitter

Uważajcie na kolejne próby oszustwa, tym razem złodzieje, którzy dybią na nasze dane i dostęp do bankowości elektronicznej, podają się a urzędników ZUS-u.

fot. Pexels \ pixabay.com

Pojawiły się sygnały o tzw.  spoofingu telefonicznym. Mogą być narażeni na tego typu wyłudzenie danych niemal wszyscy, którzy są wprowadzani w błąd i mają wrażenie rozmowy z przedstawicielem instytucji państwowej. Oszustwo polega na podszywaniu się właściwie pod dowolny numer telefonu lub nazwę kontaktu. Choć telefon odbiorcy wyświetla daną informację o dzwoniącym lub piszącym sms, tak naprawdę wówczas dzwoni lub pisze ktoś inny.

W ostatnich dniach ZUS otrzymał od klientów zgłoszenia z informacją, że otrzymali połączenia z numeru infolinii Zakładu, tj. z numeru 22 560 16 00. Taki numer połączenia wyświetla się na naszym telefonie klienta. To jednak próba włamania do naszych poufnych danych, bo zwykle rozmówca łamaną polszczyzną pyta, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie takiego numeru telefonu. Częstochowski oddział ZUS prosi o rozwagę i nie potwierdzanie żadnych danych, najlepiej od razu przerwać takie połączenie. Konsultanci infolinii ZUS-u nie dzwonią bowiem do klientów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022