Kolejne oszustwa w Częstochowie. Seniorka straciła 250 tysięcy złotych
Znów oszuści ograbili z oszczędności częstochowskich seniorów. Dzwoni oszust? Rozłącz się - informuje Miejska Komenda Policji. Niestety 250 tys. zł przekazała oszustom 99-letnia mieszkanka Częstochowy. Kobieta była przekonana, że pomaga swojej siostrzenicy, która spowodowała wypadek samochodowy.
Kolejne oszustwa w Częstochowie
Z kolei inna 68-letnia kobieta uwierzyła fałszywemu „funkcjonariuszowi Centralnego Biura Śledczego”. Myślała, że pomaga organom ścigania w śledztwie i przelała złodziejom ponad 40 tys. złotych. W porę ten przelew został zablokowany. Przed oszustami przestrzega rzeczniczka częstochowskiej policji:
Barbara Poznańska: Policjanci apelują do wszystkich, aby nie wierzyć w historie opowiadane przez telefon, jak również nie przekazywać nikomu pieniędzy i nigdy nikomu nie zdradzać danych dostępowych do naszego konta czy loginu i hasła. Jeśli ktoś żąda od nas pieniędzy, zwłaszcza podając się za policjanta lub prokuratora, zadzwonimy do kogoś z rodziny, zapytajmy o radę sąsiada lub po prostu zadzwoń pod numer alarmowy 112.
Policja ponawia swoje apele, aby nie ufać obcym, którzy proszą nas telefonicznie o pieniądze:
Barbara Poznańska: Oszuści są bezwzględni i nie mają żadnych skrupułów. Wykorzystują naiwność i dobre intencje swoich ofiar. Ich celem najczęściej są seniorzy, nasze babcie i dziadkowie, ale nie tylko. Niestety oszuści nie odpuszczają. Schemat zawsze jest podobny, dzwoni wnuczek, policjant, prokurator, urzędnik czy pracownik banku, każdy z nich manipuluje, straszy, namawia, by rozmówca wykonał ich instrukcje i zabezpieczył swoje pieniądze czy je przekazał, a tak naprawdę trafiają one w ręce oszusta.
Pamiętajcie, aby nie ufać osobom obcym, które oczekują pieniędzy. Zawsze trzeba taki telefon zgłosić lub sprawdzić. Oszuści podają się za: bliskich, policjantów, przedstawicieli państwowych instytucji.
Czytaj także: