Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne grupy pielgrzymów dotrą w tym tygodniu na Jasną Górę, m.in. z Legnicy i Rybnika

Facebook Twitter

Mamy już szczyt pielgrzymkowy, kolejne grupy są już w drodze na Jasną Górę. W tym tygodniu dotrą do Częstochowy kolejne cztery piesze pielgrzymki diecezjalne.

fot. czestochowa.pl

Czwartek (5.08) to dzień wejścia grup gnieźnieńskich. W sobotę (7.08), dotrze Piesza Pielgrzymka Legnicka. Także w sobotę do Częstochowy dotrze 76. Piesza Pielgrzymka Rybnicka i Arch. Katowickiej. W niedzielę, 8 sierpnia, swój cel natomiast osiągnie 18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Jak informuje Biuro Prasowej Jasnej Góry, w tym miesiącu do Częstochowy dotrze 145 zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Łącznie to około 48 tys osób. Dwa lata temu w sierpniu, przed wybuchem pandemii, na Jasną Górę pieszo dotarło dwa razy tyle osób.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry: 5 sierpnia to tradycyjnie już dzień wejścia grup gnieźnieńskich: kolorowe o 12.30 a promieniste o 13.00. Jak co roku pielgrzymi złożą na błoniach niesiony w częściach krzyż. 6 sierpnia o godz. 11.00 spotkają się na wspólnej Eucharystii. Dla pielgrzymów będzie to też inauguracja rekolekcji „Beatyfikacja33”, przygotowujących do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej. Pielgrzymka gnieźnieńska przebiega pod hasłem: „Skosztujcie i zobaczcie”. Po ubiegłorocznej sztafecie, tegoroczne „rekolekcje w drodze” odbywają się tradycyjnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa określonych przez GIS.

W sobotę, 7 sierpnia, dotrze Piesza Pielgrzymka Legnicka. Wejście zaplanowano na 11.30, o 13.00 sprawowana będzie Msza św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Pielgrzymka ma charakter sztafetowy. Każdego dnia na trasę wyrusza kolejna grupa pątników. Łączy ich duchowy program pod hasłem: „Bądź gotów do drogi”. Nowością są spotkania w kościołach stacyjnych. Pielgrzymi, którzy wrócą z trasy lub ci, którzy nie mogą wędrować, spotykają się każdego dnia wieczorem w wyznaczonym kościele na Eucharystii. Ostatni odcinek trasy z Blachowni na Jasną Górę pokonają przedstawiciele wszystkich grup.

Także w sobotę dotrze 76. Piesza Pielgrzymka Rybnicka i Arch. Katowickiej. Wejście zaplanowano na 14.30 a Msza św. pielgrzymkowa sprawowana będzie o 15.00. Pielgrzymi realizują temat wpisujący się w program duszpasterski w Polsce: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Tradycja tej pielgrzymki sięga 1946 roku. Wówczas w wędrówkę z Rybnika na Jasną Górę wraz z trzema kolegami udali się Stanisław Pol i Emil Lesik, by wypełnić śluby, które złożyli w trakcie II wojny światowej, że jak przeżyją, pójdą pieszo do Częstochowy. – „Jak przeżyja, póda piechty do Czynstochowy”- ślubowali, a pielgrzymkę podjęły następne pokolenia. W ubiegłym roku pielgrzymka w formie tradycyjnej nie odbyła się ze względu na pandemię. Wtedy w reprezentacji trasę przeszło pięciu księży. Od wielu lat Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę jest równocześnie pielgrzymką archidiecezjalną.

W niedzielę, 8 sierpnia, swój cel natomiast osiągnie 18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. W tym roku ma zmienioną trasę i została skrócona. Podąża nie 10 a 8 dni. Wyruszyła do Maryi 1 sierpnia, a u Jej tronu zamelduje się 8 sierpnia. Wejście zaplanowano na 13.00. Bp Marek Mendyk będzie przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie pielgrzymki o godz. 14.30. Hasłem tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę są słowa: Spe salvi – nadzieją zbawieni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj