Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne grono 80 wyszkolonych kobiet już po kursie samoobrony. Miasto zorganizuje następny

Facebook Twitter

Stale powiększa się grupa pań, które wiedzą, jak się obronić. Ponad 80 kobiet z Częstochowy, wzięło udział w kolejnej edycji bezpłatnego kursu samoobrony, organizowanego pod patronatem prezydenta Częstochowy. W klubie Spartan przy Al. Niepodległości panie ćwiczyły różne techniki obronne.

fot. Pixabay

Jak mówią, takie umiejętności mogą się przydać w przypadku niebezpiecznego zdarzenia.

Powiem szczerze, że bardzo lubię sztuki walki, bardzo mnie to zainteresowało. Przeczytałam o tym w internecie, na Facebooku, że jest coś takiego organizowane przez Urząd Miasta. Przyszłam i bardzo mi się tutaj podoba.

U mnie historia była trochę inna. Miałam parę nieprzyjemnych sytuacji, gdzie zostałam zaatakowana. Generalnie był taki moment, że bałam się wychodzić z domu, szczególnie wieczorową porą. Stwierdziłam, że trzeba coś z tym zrobić. Znalazłam w internecie, że jest organizowany kurs samoobrony. Zapisałam się. Czuje się pewniej, ale zawsze na wszelki wypadek mam zawsze w kieszeni gaz łzawiący

– o swoim podejściu do nowo nabytych umiejętności z zakresu samoobrony mówiły nam uczestniczki kursu. Dla części z nich kurs okazał się początkiem przygody ze sztukami walki:

Kurs trwał półtora miesiąca, spotykaliśmy się raz w tygodniu po półtorej godziny. Jest to oczywiście krótko. Nie można tu zdobyć takich umiejętności, jakie panie mogłyby zdobyć, w tak krótkim okresie. Na tym kursie panie nauczyły się podstawowych technik – uwalniania, uchwytów za szyje, duszenia, kopnięć, uderzeń. W tej chwili zadeklarowało się nam 10 pań, które mówiły, że będą chciały uczestniczyć w Ladies SPARTAN Fight. Mamy klub pań. Panie trenują i jeżdżą na zawody

– mówi Zbigniew Rychlewski – organizator kursu, instruktor samoobrony. Zainteresowanie tego typu zajęciami stale rośnie, miasto organizuje je cyklicznie od lat. Mieszkanki Częstochowy chcą poczuć się bezpieczniej, ale też nabywają większej pewności siebie. Kilkadziesiąt pań otrzymało też specjalne certyfikaty:

Całym sercem polecam wszystkim paniom. Polecam też moim koleżankom i znajomym, żeby tutaj przychodziły.

Myślę, że fajnie zacząć od kursu samoobrony, później to kontynuować. Buduje to dużą pewność siebie w życiu codziennym, nie tylko na ulicy, gdzie ktoś może nas zaatakować, może nam zrobić krzywdę. Polecam jak najbardziej wszystkim kobietom, żeby mężczyźni wiedzieli, że nie jesteśmy tą słabą płcią.

Oprócz nauki jest tu też super zabawa.

– polecały uczestniczki zajęć Agnieszka i Joanna. To nie koniec. Kolejna edycja bezpłatnego kursu samoobrony zostanie zorganizowana już w maju.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024