Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne częstochowskie placówki oświatowe przejdą kompleksowe docieplenie

Facebook Twitter

Przy mroźnych zimach to ważna inwestycja. Ucieszą się uczniowie i nauczyciele choćby z Zespołu Szkół Ekonomicznych, który ma przejść remont. Do tego wyznaczono jeszcze podstawówki nr 19 i 34 a także Miejskie Przedszkole nr 36.

fot. Bruno /Germany/ Pixabay

Wszystkie prace mają być gotowe do końca listopada 2022 roku:

Wszędzie będą to kompleksowe termomodernizacje, czyli docieplamy, robimy nowe pokrycie dachów, nowe elewacje, wymiana stolarki okiennej, w niektórych przypadkach także wymiana instalacji centralnego ogrzewania, więc zakres jest gruby. W przypadku tych trzech szkół daliśmy dłuższy czas wykonawcom, ale dzięki temu mieliśmy bardzo dużo ofert, bo kilkanaście w każdym z tych przetargów. 

Tłumaczy Michał Konieczny – naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych. Jak dodaje wszystkie prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach, zasadnicza część jak zawsze planowana jest na lipiec i sierpień:

Jak tylko uda nam się podpisać umowy, tak naprawdę po pierwsze roboty są prowadzone w większości na zewnątrz, po drugie przez pandemię paradoksalnie w szkołach wykonawcom prowadzić roboty jest łatwiej. Rokrocznie wydział inwestycji większość prac w szkołach stara się ustawić na wakacje, tak żeby wykonawcy mogli wejść – wówczas jest front robót – i wykonać najgrubsze prace, najbardziej brudzące wówczas, kiedy szkoła de facto nie pracuje.

Wiele zależy od tempa prac wykonawców, ale po drodze są też ważne egzaminy których nie można zakłócać, na terenie szkół firmy budowlane muszą wykorzystać dobrze ten czas gdy nie ma nauki:

Zdarzało się, że jeszcze roboty trwały gdzieś tam w miesiącu wrześniu powiedzmy, natomiast celem nadrzędnym jest to, żeby szkoła mogła normalnie funkcjonować. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze egzaminy 8-klasisty i matury, wtedy nie wolno wykonywać żadnych robót z uwagi na zakłócenia. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mieć nowo ztermomodernizowane obiekty. 

Zadania realizowane są w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Łączny koszt wszystkich inwestycji to ponad 4,5 mln zł, dodaje Michał Konieczny, odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj