Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejna drogowa subwencja dla Częstochowy, ma wspomóc finansowanie przebudowy al. Wojska Polskiego

Facebook Twitter

Tym razem kwota na prace trwające na miejskim odcinku DK91 wyniesie niespełna 10 mln złotych.

Te pieniądze pochodzą z rządowej rezerwy budżetowej.

Maciej Hasik: Tuż po podpisaniu umowy na dodatkowe dofinansowanie ze środków unijnych do budowy trzech dwupoziomowych skrzyżowań w ramach realizowanego zadania w alei Wojska Polskiego w wysokości ponad 30 milionów złotych możemy przekazać kolejną dobrą informację na temat finansowania zewnętrznego tego strategicznego przedsięwzięcia. Największa drogowa inwestycja we współczesnej historii miasta została zakwalifikowana do dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Wsparciem finansowym w kwocie niespełna 10 mln złotych została objęta budowa pięciu kładek pieszo – rowerowych, będąca częścią tego zadania w ciągu DK 91 na terenie naszego miasta.

– mówił Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg. Zasadniczym elementem powstającym na placu budowy jest nowa rakowska estakada, oraz pozostałe dwie w miejscach dotychczasowych jednopoziomowych skrzyżowań. Wykonawca stawia też kładki pieszo-rowerowe w miejsce zdemontowanych starych przepraw…

Maciej Hasik: Realizowana inwestycja obejmuje budowę obiektów inżynierskich w postaci kładek dla pieszych i rowerzystów na wysokości ulic: Stromej, Prostej, Powstańców Śląskich, Okrzei i Mireckiego. Koszt tego wycinka zakresu inwestycji wynosi niespełna 21 i pół miliona złotych, a dofinansowanie mogło objąć do 50% tej kwoty. Pułap ten nie został w pełni osiągnięty więc wymieniona kwota wsparcia w ramach tego instrumentu może ulec jeszcze nie znacznemu zwiększeniu. Wspomniane dofinansowania odciążają budżet miasta w zakresie wkładu własnego.

Blisko połowę kwoty przeznaczonej na kładki pokryje rządowe wsparcie. Dofinansowanie powinno pozwolić też na sprawne i terminowe dokończenie prac. Łącznie udało się już uzyskać ok. 200 mln zł środków zewnętrznych na przebudowę DK-91…

Maciej Hasik: Wraz z dofinansowaniem pierwotnym, kwota zewnętrznego wsparcia finansowego przy budowie nowej Alei Wojska Polskiego w Częstochowie przekroczyła 200 mln zł. Umowny koszt realizacji zadania przy obecnym konsorcjum wykonawczym wynosi zaś 359 mln zł. Równocześnie trwają ustalenia służb Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie o uzyskanie kolejnych dodatkowych środków zewnętrznych na strategiczne inwestycje drogowe będące w realizacji, w tym na to największe z miejskich zadań inwestycyjnych, czyli nową „Gierkówkę” na odcinku od alei Jana Paweła II do ulicy Rakowskiej.

– informował Maciej Hasik z częstochowskiego MZD. Przypomnijmy prace mają być finalizowane pod koniec roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023